Na Nový rok prestal cez Ukrajinu prúdiť ruský plyn. Čo to znamená pre Moldavsko a Podnestersko? + VIDEO

NETKY.SK • 2 Január 2025, 14:17 • 3 min
Na Nový rok prestal cez Ukrajinu prúdiť ruský plyn. Čo to znamená pre Moldavsko a Podnestersko? + VIDEO

Na začiatku roka 2025 prestali cez Ukrajinu prúdiť dodávky ruského plynu, čo Kyjev označil za „historický“ deň. Ukrajina sa rozhodla nepredĺžiť dohodu o tranzite s ruským Gazpromom, čím sa zastavil spätný tok peňazí, ktoré podporovali ruskú inváziu na Ukrajinu. Tento krok sa považuje za zásadný krok v boji proti financovaniu vojny a zníženie ekonomickej podpory pre Moskvu.

slovakia

left justify in out

Vypnutie tepla v Podnestersku

Tento krok však zároveň vyvolal obavy v susednom Moldavsku, konkrétne v Podnestersku, separatistickom regióne na východe Moldavska, ktorý je lojálny Moskve. V Podnestersku, ktoré je závislé na ruskom plyne, sa začal rok 2025 s obmedzenými dodávkami tepla. Vykurovanie bolo zabezpečené len v nemocniciach a pre kritickú infraštruktúru, zatiaľ čo domácnosti zostali bez tepla. Zároveň, aj keď plyn ešte stále prúdi, jeho tlak je veľmi nízky.

Dmitrij, miestny obyvateľ Podnesterska, opisuje situáciu ako veľmi zložitú. „Teplá voda bola zapnutá do druhej hodiny ráno, ale teraz je vypnutá a radiátory sotva hrejú,“ hovorí. Vzhľadom na predpoveď nízkych teplôt je situácia pre miestnych obyvateľov veľmi náročná.

Energetické problémy

Podnestersko sa ocitlo v energetickej kríze. Hlavná elektráreň v regióne, ktorá bola pôvodne poháňaná ruským plynom, teraz funguje na uhlie. Avšak zásoby uhlia sú obmedzené a vystačia len na 50 dní. Tento problém nie je len lokálny – väčšina Moldavska závisí na tejto elektrárni, ktorá poskytuje 80 % krajinskej elektrickej energie. Vláda v Kišiňove tvrdí, že má dostatok plynu na vykurovanie krajiny až do jari, ale nákup elektriny z Európy bude znamenať obrovský nárast nákladov. Moldavsko sa nachádza v ťažkej situácii, keď je nútené čeliť rastúcej kríze.

Moldavsko a geopolitické napätie

Tento krok Kyjeva má však aj širšie politické dôsledky. V Moldavsku, ktoré sa čoraz viac odkláňa od Ruska a smeruje k EÚ, vzniká napätie. Moldavská vláda tvrdí, že zastavenie dodávok plynu je výsledkom politického tlaku zo strany Ruska, ktoré sa snaží destabilizovať krajinu. Tento krok, podľa niektorých analytikov, môže byť predzvesťou pred voľbami v roku 2025, kedy Moskva bude usilovať o návrat proruských síl k moci v Moldavsku.

Obrazok
Zdroj: euronews.com

Podnestersko a jeho závislosť od Ruska

Podnestersko, ktoré sa od Moldavska oddelilo počas krátkej vojne po rozpade Sovietskeho zväzu, zostalo z veľkej časti závislé na ruskom plyne. Rusko nepožaduje od Podnesterska platby za plyn, čím tento región zneužíva situáciu na energetické a politické účely. Po prerušených dodávkach cez Ukrajinu je táto závislosť ešte viac ohrozená, čo môže mať vážne ekonomické a politické dôsledky.

Zhoršujúca sa situácia a ďalšie výzvy

Hoci miestne úrady v Podnestersku robia všetko pre to, aby sa vyrovnali s energetickými problémami (vytvárajú „vykurovacie body“ a distribuujú palivové drevo), situácia je kritická. Vzhľadom na nízke platy a nedostatok pracovných miest, obyvatelia regiónu čelia čoraz väčšiemu tlaku. A hoci vláda v Kišiňove vníma tento problém ako politickú hrozbu, situácia môže eskalovať, pokiaľ sa neberú adekvátne opatrenia.

 


Zdroj textu: bbc.com, reuters.com, Foto: apnews.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies