Na zoznam biosférických rezervácií UNESCO tento týždeň pribudlo 18 nových chránených lokalít vrátane talianskych Julských Álp, poľského národného parku Roztocze alebo britského ostrova Wight.
Rozhodol o tom gestorský výbor Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru na svojom zasadnutí v Paríži.
Pri žiadosti o zápis na prestížny zoznam biosférických rezervácií UNESCO sa posudzuje okrem iného to, či sa v príslušnom regióne dokážu miestni obyvatelia prispôsobiť požiadavkám na ochranu prírody a či sami aktívne prispievajú k starostlivosti o udržanie prírodného dedičstva a tradícií. O zápis spravidla usilujú chránené územia, často ide o cezhraničné regióny.
🔴 BREAKING
— UNESCO (@UNESCO) June 19, 2019
Today @UNESCO_MAB welcomes 18 new #BiosphereReserves in its 🌎 network, including the very first biosphere reserve in Eswatini.
Congratulations! 👏
These special sites reconcile people & nature to find local solutions to global problems!
ℹhttps://t.co/qRRalhWryF pic.twitter.com/OaWSzv2fxk
Tentokrát výbor UNESCO rozšíril zoznam rezervácií o viac ako desiatku európskych lokalít vrátane rakúskeho údolia rieky Mury, nórskej oblasti Nordhordland či jazera Elton v južnom Rusku. So svojím prvým zápisom uspelo juhoafrické Svazijsko a jeho pohoria Lubombo, dokonca dve nové rezervácie získali Kórea, Taliansko, Španielsko a Švédsko.
Titul biosférickej rezervácie UNESCO v súčasnosti drží 680 miest v 122 krajinách po celom svete. Zastúpenie má aj Slovensko, kam patrí: Banská Štiavnica, Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia hradu, Vlkolínec, Jaskyne a priepasti Slovenského krasu, Bardejov, Bukové pralesy Karpát v Národnom parku Poloniny a Vihorlat v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, Drevené kostoly, Levoča.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies