BRATISLAVA - Na Slovensku a v Česku patrí 28. marec pedagogickým pracovníkom. Československá vláda v roku 1955 rozhodla, že učitelia budú mať svoj sviatok 28. marca. Tento deň sa viaže k narodeniu učiteľa národov, pokrokového českého mysliteľa Jana Amosa Komenského.
Deň učiteľov má oveľa dlhšiu tradíciu ako Svetový deň učiteľov (World Teachers' Day), ktorý vyhlásila v roku 1994 Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) a pripadá na 5. októbra.
Súvisí to s prijatím Charty učiteľov, ktorá sa považuje za jeden z prvých pokusov zadefinovať postavenie učiteľov a základné princípy v oblasti pedagogiky. Podpísaná bola 5. októbra 1966 v Paríži.
Jan Amos Komenský - pedagóg, filozof, spisovateľ a teológ, sa narodil 28. marca 1592. Svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou sa zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky.
V mnohom predstihol svoju dobu. Presadzoval povinnú školskú dochádzku pre všetky deti bez ohľadu na sociálne pomery dieťaťa či jeho intelekt. Ako prvý určil školský rok a vyučovacie hodiny, ďalej rozdelil čas v škole na prácu a odpočinok a vypracoval systém pedagogiky ako vedy. Známe sú jeho citáty: „Opakovanie je matkou múdrosti“ či „Škola hrou“.
Vzdelávanie u nás v súčasnosti prechádza zmenami. Cieľom je zlepšenie gramotností a zručností žiakov potrebných pre 21. storočie.
„Deti žijú v súčasnosti v odlišnom svete v inom, ako žili generácie pred nimi. Majú iné skúsenosti, čelia iným podnetom, stoja pred nimi iné príležitosti a výzvy. To je hlavný signál, aby vzdelávací systém začal pripravovať naše deti inak,“ podčiarkuje ministerstvo školstva vo vzťahu ku kurikulárnej reforme.
Proces zmien v rámci nového štátneho vzdelávacieho programu sa začal v septembri 2023 na 39 základných školách. Od septembra 2024 sa kurikulárna reforma rozšírila o 480 škôl, pričom od školského roka 2026/2027 má byť nový štátny vzdelávací program zavedený na všetkých základných školách na Slovensku počnúc prvým ročníkom.
Cieľom je zvýšiť prestíž učiteľského povolania, oceniť inšpiratívnych a výnimočných učiteľov základných a stredných škôl na Slovensku. Z tohto dôvodu sa v roku 2018 vytvorilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a Komenského inštitút, projekt v podobe ocenenia Učiteľská osobnosť Slovenska.
Ide o licencované prestížne medzinárodné ocenenie Global Teacher Prize. Koná pod záštitou ministra školstva Tomáša Druckera, ako aj Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Vlani ocenenie Učiteľská osobnosť Slovenska dostala Michaela Babejová, učiteľka zo Základnej školy s materskou školou M. R. Štefánika v Budimíre.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies