ŽENEVA - Ak sa v Stredoafrickej republike (SAR) výrazne nezvýši medzinárodná mierová pomoc, krajine sužovanej krízou hrozí vypuknutie genocídy. Uviedol to dnes vysokopostavený humanitárny pracovník OSN John Ging, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.
"Tamojšia situácia vykazuje všetky črty hroziacej genocídy, akú sme predtým videli v krajinách ako Rwanda či Bosna. Nemožno o tom pochybovať," povedal Ging, ktorý je riaditeľom operácií Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA), na tlačovej konferencii vo švajčiarskej Ženeve.
Prezident SAR Michel Djotodia odstúpil 10. januára z funkcie a demisiu podal aj premiér Nicolas Tiangaye. Ich abdikácia je výsledkom krízového summitu lídrov regiónu, ktorí presadzovali Djotodiov odchod, keďže sa mu nepodarilo zastaviť náboženské násilnosti, ktoré donútili milión ľudí opustiť domovy.
Súčasná situácia v krajine je výsledkom bojov väčšinového kresťanského obyvateľstva proti moslimským vzbúrencom, ktorí v marci minulého roka prevzali moc. Boje zosilneli v decembri, v reakcii na čo Bezpečnostná rada OSN schválila vyslanie nadnárodných mierových síl v počte 2500-3500 vojakov. Do SAR poslalo 1600 vojakov aj Francúzsko.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies