BRATISLAVA - Úmrtie 38-ročnej pacientky, ktorá zomrela v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, nesúviselo s jej očkovaním proti ochoreniu COVID-19 vakcínou AstraZeneca.
Konštatuje to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Po vyhodnotení predchorobia, relatívne dlhšieho obdobia po očkovaní a záverov vykonanej pitvy úrad konštatuje, že úmrtie nemožno dávať do súvisu s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Úmrtie nastalo na podklade viacerých chorobných zmien, ktorých pôvod vznikol ešte pred samotným očkovaním,“ informoval po vykonaní pitvy Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Panika z očkovania
Obavy z očkovania medzi občanmi z očkovania nastali po odvysielaní reportáže RTVS z piatka (12. marca), v ktorej informovala o učiteľke, ktorá zomrela dva týždne po očkovaní.
Súvisiaci článok: RTVS mrzí spracovanie reportáže o vakcíne AstraZeneca, ktorou spustili vlnu kritiky na očkovanie
Reportérky z verejno-právnej televízie totiž nepriamo spojili jej tragické úmrtie s nedávnym očkovaním vakcínou AstraZeneca. Aby obsah ešte viac "okorenili" opierali sa o informácie zo zahraničia, kde malo dôjsť k podobným prípadom, kedy ľudia po podaní vakcíny zomreli na trombózu.
Trombóza nesúvisí s podaním vakcíny
Súvislosť medzi očkovaním a náhlymi krvnými zrazeninami či vážnymi vedľajšími účinkami vakcíny však nevylúčila iba spoločnosť AstraZeneca, ale aj Európska lieková agentúra, ktorá členským krajinám aj naďalej odporúča ich používanie. Podobne sa k očkovacej látke vyjadril aj Slovenský ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Na základe správ o výskyte trombózy u niekoľkých zaočkovaných pacientov očkovacou látkou AstraZeneca, už niekoľko európskych krajín dočasne pozastavilo používanie šarže ABV 5300 vakcíny, pokiaľ sa na 100 % nevylúči, že ich náhle úmrtie nesúviselo s očkovaním.
Prečítajte si tiež: EMA vylúčila spojitosť medzi očkovaním vakcínou AstraZeneca a krvnými zrazeninami
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies