Izraelský matematik, vedec, dôstojník a bývalý politik Yitzhak Ben Israel tvrdí, že jednoduchá štatistická analýza ukazuje, že Covid-19 dosahuje vrchol po približne 40 dňoch a zmizne po 70 dňoch.
Nezáleží podľa neho na mieste výskytu, ani vládnych opatreniach. S jeho slovami však v televíznej debate zásadne nesúhlasil riaditeľ nemocnice profesor Gabriel Barbash.
Čísla hovoria samy za seba?
Kontroverzné slová o pandémii koronavírusu predniesol profesor Ben Israel v pondelkovom vysielaní izraelskej televíznej stanice Israel 's Channel 12.
Svoj výrok podložil výskumom, ktorý vykonal so svojím kolegom na univerzite v Tel Avive. Zo záverov má vyplývať, že medzi výskytom a úbytkom prípadov nákazy po celom svete existuje určitý vzorec.
Podľa matematika "čísla hovoria samy za seba". Ako príklad uviedol pomerne benevolentné opatrenia v krajinách ako Švédsko či Singapur.
#MustRead Israeli Reaseach #COVID19 End of the epidemic near? Professor Yitzhak Ben Israel, head of Cyber Center at Tel Aviv University, Yes. Peak spread already behind us for about a week, probably be almost completely wasted within two weeks https://t.co/VZroRKysHI pic.twitter.com/OrgrUTnY9r
— Wendy Acho (@wendyNAIFarbman) April 15, 2020
Podľa matematika je v poriadku dodržiavať určité opatrenia, ako napríklad sociálny odstup, ekonomické obmedzovanie krajín však podľa neho nedáva zmysel.
Poznamenal, že v Izraeli denne zomrie približne 140 ľudí, a uviedol, že v súvislosti s nákazou novým koronavírusom pribudnú jedna či dve obete denne. Kvôli vládnym opatreniam podľa Bena Israela krajiny zaznamenávajú citeľný ekonomický prepad.
Nesúhlasí iný vedec
S jeho slovami však zásadne nesúhlasí profesor Gabriel Barbash, riaditeľ nemocnice v Tel Avive a bývalý minister zdravotníctva.
"Ak by sme neurobili súčasné opatrenia, počet mŕtvych by bol výrazne vyšší," oponoval v napätej televíznej debate Barbash a zmienil prípad New Yorku.
Ben Israel však poznamenal, že jeho slová sa vzťahujú práve aj na New York, kde po 40 dňoch začali klesať počty nakazených.
New York v stredu skutočne oznámil značný pokles hospitalizácií a menej pacientov odkázaných na ventilátory.
Q&A: Public health expert Prof. Gabi Barbash with an update about the spread of the novel #coronavirus https://t.co/CjkkhsMqLr pic.twitter.com/QVbg04twW0
— Weizmann Institute (@WeizmannScience) March 29, 2020
"Nemám pre to žiadne vysvetlenie. Existuje rad špekulácií, možno je to klímou, možno má vírus vlastnú dĺžku života," uviedol matematik, ktorý tiež stojí na čele Izraelskej kozmickej agentúry.
Podľa matematika sú opatrenia v podobe karantén a uzatváranie prevádzok zbytočnou hystériou, postačil by podľa neho bežný "sociálny odstup". Vysvetlenie našiel aj pre situáciu v krajinách, ako je napríklad Taliansko, kde pandémia udrela veľmi silno.
"Taliansky zdravotnícky systém bol preťažený už pred koronavírusom. Skolaboval už v roku 2017 kvôli chrípke," myslí si Ben Israel.
Barbash, ktorý následne dostal v relácii priestor na vyjadrenie, však varoval, že s novým koronavírusom sa svet bude vysporiadavať ešte ďalší rok. "Silne apelujem na všetkých, aby sme nenechali o opatreniach rozhodovať matematikov, ktorí nevedia o biológii vôbec nič," dodal Barbash.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies