Samotný nákup spoločnosti xAI, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou (AI), a platformy sociálnych médií X (predtým Twitter) Elonom Muskom je najnovším znakom zjednotenia AI a sociálnych médií.
Hoci sa tento krok považuje za krok, ktorý má prevažne finančné dôvody - zvýšiť statické príjmy X tým, že sa pridá k bubline AI, je pravdepodobné, že ide aj o spojenie spoločností, aby sa údaje používateľov X mohli použiť na trénovanie xAI.
„Dnes oficiálne podnikáme krok na spojenie dát, modelov, výpočtovej techniky, distribúcie a talentu,“ povedal Musk pri oznámení kúpy.
Tento krok nielenže konsoliduje Muskovu moc, ale môže byť znepokojujúci aj z hľadiska spôsobu využívania údajov, najmä ak sa budú využívať na zarábanie peňazí spoločnosti prostredníctvom reklamy, tvrdia odborníci.
„Môže sa stať, že údaje zostanú v ich spoločnosti, ale nikdy neviete, čo si táto spoločnosť vyberie ako svoj ďalší obchodný model,“ povedal Jan Penfrat, hlavný politický poradca v bruselskej skupine na ochranu európskych digitálnych práv (EDRi).
„Je zrejmé, že predaj informácií inzerentom bol vždy súčasťou obchodného modelu spoločnosti Twitter a neskôr obchodného modelu spoločnosti X. Takže si myslím, že je to úplne v kurze,“ povedal.
Spoločnosť Meta to už robí tak, že používa údaje používateľov Facebooku a Instagramu na trénovanie svojho modelu umelej inteligencie Llama a mohla by dokonca používať fotografie nasnímané na svojich inteligentných okuliaroch Meta Ray-Ban.
„Elon Musk by chcel upevniť moc v tejto oblasti a tiež preto, že v oblasti umelej inteligencie existuje intenzívna konkurencia... Elon Musk by teda veľmi rád bol na čele,“ povedal Petros Iosifidis, profesor mediálnej a komunikačnej politiky na City University v Londýne.
„Nemali by sme tiež zabúdať, že je pravou rukou novej vlády Donalda Trumpa. Takže spojenie technologickej moci s politickou mocou, myslím si, že to bude pre neho skvelé,“ povedal.
Falošné správy a dezinformácie
Ale to, čo môže byť pre Muska „skvelé“, nemusí vytvoriť objektívny a presný systém umelej inteligencie.
Napriek tomu, že Musk povedal, že jeho model AI s názvom Grok bude navrhnutý tak, aby bol „maximálne pravdivý pri hľadaní pravdy“, tým, že ho vyškolí na údajoch X používateľov, nemusí mať najlepší základ pravdy.
Odkedy Musk prevzal a transformoval Twitter nielen zmenou jeho názvu, ale aj prepustením externých moderátorov obsahu, došlo na tejto platforme k nárastu dezinformácií a nenávistných prejavov.
Štúdia zverejnená vo februári, ktorá analyzovala tisíce príspevkov v anglickom jazyku od Muskovho prevzatia spoločnosti X, zistila, že počas prvých ôsmich mesiacov jeho vlastníctva došlo k 50-percentnému nárastu nenávistných prejavov a nezmenilo sa ani množstvo falošných botových účtov, ktorých sa Musk sľúbil zbaviť.
Tie isté nenávistné prejavy a dezinformácie sa potom môžu šíriť aj na trénovanie modelov umelej inteligencie.
„Nie je veľmi dobrý nápad budovať veľké jazykové modely (LLM) ako funkciu do sociálnych médií, pretože umožňujú veľmi explicitne vytvárať falošné správy dezinformácie a všetky druhy škodlivého umelého obsahu, ktorý neprispieva pozitívne ku konverzáciám online,“ povedal Penfrat.
Uviedol, že jedným z problémov LLM je, že preberajú obsah od pôvodného autora a potom ho opätovne predávajú používateľom, čo je obzvlášť problematické, keď sa to deje v kontexte sociálnej siete.
„Myslím si, že zlúčením týchto dvoch spoločností dáva Musk všetkým jasne najavo, že nemá záujem o ďalšie zdravé verejné diskusie alebo niečo podobné. Komerčne ho zaujíma niečo iné,“ dodal.
Konsolidácia moci
To môže byť obzvlášť nebezpečné, pretože sa tým teraz upevnila moc Muska, ktorý nielenže vlastní SpaceX, Teslu a xAI, ale zároveň sa spriatelil s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
„Je to dobrá pripomienka toho, že máte osobu, ktorá vlastní obsahovú platformu, a spôsob, akým sa nám tieto veľké jazykové modely ozvú a čo potenciálne povedia alebo nepovedia, takže je to obrovská príležitosť na cenzúru,“ povedal Penfrat.
Dodal, že keďže Musk vlastní infraštruktúru satelitného internetu, môže kedykoľvek pohroziť vypnutím internetového pripojenia v ktorejkoľvek krajine.
Penfrat povedal, že ak sa ľudia obávajú spoločností sociálnych médií, ktoré používajú ich údaje na trénovanie modelov umelej inteligencie, a politického vplyvu, ktorý majú vďaka svojej komerčnej sile a finančnej moci, „potom vystúpiť z týchto platforiem nie je nikdy neskoro a vždy je to dobrý nápad“.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies