Prenasledovanie kresťanov vo svete sa neustále zhoršuje

NETKY.SK • 1 November 2024, 10:43 • 2 min
Prenasledovanie kresťanov vo svete sa neustále zhoršuje

Prenasledovaný alebo diskriminovaný za svoju vieru je v súčasnosti jeden z piatich kresťanov.

slovakia

left justify in out

Pri príležitosti Medzinárodného dňa modlitieb za prenasledovanú cirkev (3. a 10. 11) vydávajú viaceré organizácie, monitorujúce náboženské slobody a dodržiavanie ľudských práv výročné správy, ktoré konštatujú, že prenasledovanie kresťanov vo svete sa stále zosiluje. 

Podľa organizácie Open Doors, ktorá dlhodobo sleduje túto problematiku, viac ako 365 miliónov veriacich v Krista na celom svete trpí veľkým prenasledovaním a diskrimináciou. Organizácia Open Doors, ktorá poskytuje rôzne druhy pomoci prenasledovaným kresťanom vo viac ako 70 krajinách sveta, uvádza, že každý piaty kresťan v Afrike a až dvaja z piatich kresťanov v Ázii zažíva prenasledovanie. Len za posledný rok sa počet prenasledovaných veriacich zvýšil približne o 5 miliónov, uviedla skupina.

Medzi priame formy prenasledovania patria útoky na život a majetok, vraždy, väznenie, mučenie, obmedzený prístup do kostolov a k Biblii, nútené konverzie a násilie na ženách, zatiaľ čo nepriame útoky majú podobu diskriminácie v oblasti vzdelávania a zamestnania, právne obmedzenia a odopieranie práv, uvádza nezisková organizácia International Christian Concern.

Obrazok
Zdroj: thekjvstore.com

Čo do nepriaznivosti životných podmienok kresťanov a rozsahu ich prenasledovania, Severná Kórea sa umiestnila na prvom mieste v zozname Open Doors 2024 World Watch List. Na ďalších miestach za ňou sa v rebríčku krajín s najväčším prenasledovaním kresťanov umiestnili Somálsko, Líbya, Eritrea, Jemen, Nigéria, Pakistan, Sudán, Irán, Afganistan a India.

Komisia USA pre medzinárodnú náboženskú slobodu vo svojej správe za rok 2024 uviedla niekoľko krajín ako „krajiny vzbudzujúce osobitné obavy“: Afganistan, Azerbajdžan, Barma, Čína, Kuba, Eritrea, India, Irán, Nikaragua, Nigéria, Severná Kórea, Pakistan, Rusko, Saudská Arábia, Tadžikistan, Turkménsko a Vietnam. Na osobitnom zozname komisie sú Alžírsko, Egypt, Indonézia, Irak, Kazachstan, Kirgizsko, Malajzia, Srí Lanka, Sýria, Turecko a Uzbekistan. Organizícia International Christian Concern uvádza ako hlavné zdroje a faktory prenasledovania kresťanov marxizmus, radikálny islam, sociálnu a kultúrnu diskrimináciu, autoritárske štátne režimy a náboženskú neznášanlivosť.

Obrazok
Zdroj: en.abouna.org

Podľa ďalších údajov Open Doors takmer päťtisíc kresťanov bolo za svoju vieru za posledný rok zabitých,  ďalších  4 126 násilne zadržiavaných a väznených, päť tisíc bolo nútených opustiť svoje domovy. Zaznamenaných bolo tiež 14 766 útokov na kostoly, cirkevné budovy a ďalšie majetky kresťanov.

Posledné trendy zhoršovania situácie kresťanov zaznamenávajú presun epicentra islamistického násilia v posledných rokoch a mesiacoch z Blízkeho Východu do Afriky, s extrémnym násilím sa stretávajú najmä kresťania v Burkine Faso, Mozambiku a Nigérii.

Práve Nigéria je momentálne tzv. najsmrteľnejším miestom pre kresťanov – len od 1. októbra 2022 do 30. septembra 2023 tu bolo pre vieru zabitých viac ako päť tisíc ľudí. V Nigérii sa tiež odohralo viac únosov kresťanov ako v ktorejkoľvek inej krajine – (za spomínané obdobie 3 300 prípadov), podľa správy Open Doors je aj krajinou s tretím najvyšším počtom útokov na kostoly a iné kresťanské budovy (750).

Nábožensky motivované vraždy voči kresťanom zaznamenávajú v poslednom čase vo vysokej miere aj v Burkine Faso, Kamerune, Mozambiku, Stredoafrickej republike.

Obrazok
Zdroj: efreetahlequah.com

Medzinárodný deň za prenasledovanú cirkev, ktorému patrí táto a ďalšia nedeľa v novembri (3. a 10. 11.) má veriacim aj neveriacim pripomenúť, že v mnohých krajinách sveta sa deje aj v súčasnosti neospravedlniteľné násilie a nespravodlivosť a kvôli viere vyhasínajú nevinné životy.

Po nich nasleduje aj ďalší deň - 20. november, kedy charitatívna organizácia Aid to the Church in Need (Pomoc cirkvi v núdzi) pozýva všetkých veriacich počas tzv. Červenej stredy obliecť si niečo červené ako pripomienku zbytočnej preliatej krvi veriacich v mnohých kútoch sveta. 

 

 


Zdroj: christianpost.com, Foto: christianfreedom.org

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alexandra Elia



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies