MOSKVA - Z rôznych dôvodov podpísal neznámy počet bezdomovcov zmluvu s ruskou armádou, aby išli bojovať na Ukrajinu. Niektorí to robia pre peniaze, iní z vlasteneckých dôvodov alebo preto, že "nemajú čo robiť". Tento trend prichádza v čase, keď sa Moskva snaží vyhnúť ďalšej mobilizácii a potrebuje posily kvôli ukrajinskému vpádu do Kurskej oblasti.
Podľa ruského ministerstva obrany podpísalo tento rok zmluvy s armádou približne 190 000 mužov. Rusko stanovilo priaznivé podmienky pre ľudí podozrivých z trestných činov alebo odsúdených zločincov, ktorí sa dobrovoľne hlásia do vojny. Podľa zdrojov Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL) na tento účel úrady aktívne vyhľadávajú nových vojakov v centrách pre bezdomovcov na Sibíri a Ďalekom východe.
Správy o policajných a vojenských zásahoch proti mužom v útulkoch pre bezdomovcov sa objavili v zahraničných a ruských nezávislých médiách už počas čiastočnej mobilizácie v septembri 2022. A odvtedy sa to sporadicky deje aj naďalej.
Dobrovoľník z ubytovne na okraji Angarska, priemyselného mesta v Irkutskej oblasti, povedal, že minulý rok prichádzali náborári takmer každý mesiac s letákmi, v ktorých vyzývali ľudí, aby podpísali zmluvu s armádou. "Samozrejme, že hlupákov lákali na peniaze," povedala o klientoch ubytovne.
Podľa letáku uverejneného na webovej stránke správy jednej z dedín v Irkutskej oblasti ponúka armáda zdravým dospelým mužom jednorazový náborový príspevok 400 000 rubľov a mesačný plat 210 000 rubľov, ako aj ďalšie výhody. Vojaci majú nárok na ďalších 195-tisíc rubľov za predĺženie jednoročnej zmluvy.
Ak armáda dodrží zmluvu, môže ročne zarobiť 2,9 milióna rubľov, čo je viac ako 72-krát viac ako priemerná mzda v roku 2022, ako uvádza ruský štatistický úrad. Okrem toho ponuka zahŕňa "možnosť vyriešiť problémy s bývaním" a "isté zamestnanie po skončení zmluvy".
Dvaja klienti z centra pre bezdomovcov v Irkutsku oznámili, že podpísali zmluvu s armádou, aby si zabezpečili peniaze na bývanie, po tom, čo ich ženy kvôli alkoholizmu vyhodili z domu. Dúfajú, že vojna im pomôže získať hypotéku na vlastný domov. Dobrovoľníci však varujú, že mnohí bezdomovci si neuvedomujú nebezpečenstvo, a že z 50 mužov, ktorí od júna 2022 odišli z centra, sa len dvaja vrátili, a to bez peňazí.
Podľa dobrovoľníka z inej ubytovne pre bezdomovcov, jediný, kto prežil z ich jednotky, bol on sám a ešte jeden vojak. Zároveň nikto z oslovených dobrovoľníkov nevie o prípade, kde by sa bezdomovec vrátil a žil "normálny" život. Zakladateľ centra potvrdil, že hoci rôzne organizácie pomáhajú veteránom, neexistujú programy pre vojakov bez domova, ktorí sa vracajú z Ukrajiny.
Zakladateľ centra sa domnieva, že bezdomovci sa často do armády hlásili, aby si zlepšili postavenie v spoločnosti, no teraz chápu, že vojenská služba im žiadny rešpekt nepriniesla. Starosta Železnogorska-Ilimského poprel, že by z regiónu bojovali bezdomovci. V Sašskej republike sa úradníci snažili získať bezdomovcov do armády ako súčasť opatrení na ich odstránenie z ulíc.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies