Pre pandémiu sa viac pohybujeme v elektronickom svete a tak je pochopiteľné, že uprednostňujeme elektronickú platbu. Dopomohli tomu i rôzne aplikácie a iné technické vymoženosti. Taktiež to, že sa chceme chrániť.
Na Slovensku prvýkrát v histórii predbehli elektronické platby za tovar tie hotovostné. Pandémia nás naučila byť opatrnejšími aj pri platení, a preto uprednostňujeme skôr bezkontaktnú platbu kartou ako hotovosť, skonštatovala metodička stratégie platobných systémov v Národnej banke Slovenska Iveta Behúňová. Pre pandémiu sa viac pohybujeme v digitálnom priestore, keďže viac nakupujeme na internete a viac platíme smart zariadeniami.
Uvidíme, či sa tento trend uprednostňovania bezhotovostnej platby pred na slovenskom trhu udrží, ukáže tento rok. „Predpokladáme, že spomínané trendy budú pokračovať. Používanie kariet bude rásť a bude sa viac presúvať do digitálnej bezhotovosti. Ako dôsledok lockdownu a s tým súvisiacich možných rušení obchodných alebo reštauračných prevádzok môže dôjsť k dočasnému zníženiu počtu POS-terminálov,“ uviedla Behúňová. Taktiež podľa nej porastie počet obchodníkov, ktorí podnikajú aj na internete.
Kartami na Slovensku platíme už vyše 30 rokov a každoročne počet platieb platobnými kartami. Do konca minulého roka stále platilo, že dominovala hotovosť. No zatvorené obchody, reštaurácie, obmedzenie pohybu, či strata zamestnania v prvom polroku 2020 výrazne znížili výbery hotovosti z bankomatov. Súčasne sa znížila aj hodnota platieb, no menej výrazne než výbery. V druhej polovici roka prišli lockdowny a nastala výrazná zmena v správaní držiteľov kariet. Hodnota platieb kartou prevýšila výbery hotovosti, ktoré boli v minulosti vždy vyššie ako platby kartami.
Podľa Behúňovej je zaujímavé sledovať vývoj platieb mobilom alebo smart hodinkami. Od roku 2019, keď banky rozbehli rôzne mobilné platby ako napríklad prostredníctvom GooglePay a ApplePay a neskôr i GarminPay a FitbitPay, rastie ich podiel na všetkých platbách každý mesiac. Kým v treťom štvrťroku 2019 tvorili mobilné platby 3,7 %, v poslednom štvrťroku minulého roka to už bolo 7,8 %.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies