BRATISLAVA - Premiér Robert Fico otvorene kritizuje smerovanie Európskej únie a upozorňuje na riziká spojené s oslabením jej konkurencieschopnosti. Varuje pred možnosťou vzniku superštátu, obmedzením suverenity členských krajín či dokonca rozpadom Únie a NATO.
Slovensko ako členský štát Európskej únie a Severoatlantickej aliancie považuje tieto organizácie za kľúčové pre svoj rozvoj a bezpečnosť. Predseda vlády SR Robert Fico však zdôrazňuje, že členstvo v týchto zoskupeniach nevylučuje možnosť otvorenej kritiky ich smerovania a fungovania.
Vo svojom najnovšom vyhlásení na sociálnych sieťach sa venoval otázkam budúcnosti Slovenska v rámci EÚ, možným rizikám spojeným s oslabením európskej konkurencieschopnosti a dopadom medzinárodného diania na bezpečnosť a hospodárstvo krajiny.
Fico upozornil, že v kontexte rastúcich výziev niektorí európski lídri uvažujú o vytvorení "superštátu", ktorý by výrazne obmedzil suverenitu členských krajín. Tento scenár považuje za hrozbu, pričom zároveň nevylučuje ani možnosť rozpadu EÚ.
"Tak ako sa za rok rozpadla Varšavská zmluva, aj EÚ a NATO môžu skončiť v historických učebniciach," poznamenal. Podľa neho je nevyhnutné, aby Slovensko bolo pripravené na rôzne scenáre vývoja a chránilo svoje národné záujmy.
V súvislosti s medzinárodnou politikou sa premiér vyjadril aj k otázke tranzitu plynu cez Ukrajinu. Kritizoval opozíciu za ich stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a spochybnil jeho ochotu rokovať o tejto otázke.
Fico tvrdí, že Zelenskyj má záujem obmedziť tranzit plynu z východu na západ, čo premiér spája aj s nedávnymi útokmi na plynovod Turkstream. O ochrane južnej vetvy plynovodu plánuje diskutovať s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a maďarským premiérom Viktorom Orbánom.
Fico zároveň naznačil, že Slovensko môže v rámci reciprocity zvážiť vetovanie ďalšej finančnej pomoci EÚ pre Ukrajinu, čo by mohlo byť významným krokom v diplomatickej politike krajiny.
Na domácej pôde sa premiér venoval aj aktuálnym otázkam týkajúcim sa bezpečnosti a fungovania štátnych inštitúcií. Vyzdvihol rozhodnutie prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka abdikovať po tragédii v Spišskej Starej Vsi, kde boli zavraždené profesorka a študentka.
Fico vyzval na podobné kroky aj šéfov ďalších inštitúcií, ako je predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra Juraj Celler a generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Pavol Vršanský, ktorých inštitúcie čelili kritike za zlyhania v oblasti kybernetickej bezpečnosti a chaos pri vydávaní e-receptov.
Premiér avizoval aj nové kroky v oblasti kultúrno-etických otázok, ktoré označil za "vážnu iniciatívu".
Hoci detaily nešpecifikoval, naznačil, že tento krok môže byť zameraný na politických oponentov z KDH a PS. Tento vývoj poukazuje na rastúcu polarizáciu politického spektra na Slovensku a prehlbujúce sa rozdiely medzi vládou a opozíciou.
Fico zároveň predstavil svoj nabitý program na nadchádzajúci týždeň. Okrem medzinárodných rokovaní plánuje navštíviť viaceré slovenské regióny, vrátane Žiliny a Banskej Bystrice, kde bude diskutovať o lokálnych problémoch.
Slovensko čelí viacerým výzvam v oblasti medzinárodnej aj domácej politiky. Premiér Fico zdôrazňuje potrebu pripraviť sa na rôzne scenáre budúcnosti EÚ a NATO, zároveň vyzýva na zodpovednosť v riadení štátnych inštitúcií a otvára diskusiu o kľúčových otázkach kultúrno-etického charakteru.
Budúce kroky vlády budú rozhodujúce pre ďalšie smerovanie krajiny v rámci európskej aj globálnej politiky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies