V súvislosti so šírením nového koronavírusu sa v spoločnosti viacej dbá o hygienu rúk. Medzi ľuďmi sa šírili informácie, že to môže spôsobovať pracovníkom čističiek odpadových vôd (ČOV) starosti. Je to tak?
Nariadenie epidemiológov znelo, aby sa vo zvýšenej miere dbalo o umývanie rúk. Ale aj o ich dezinfekciu, napríklad pred vstupom do predajní. Do kanalizácií sa tak dostáva aj zvýšené množstvo dezinfekčných látok a mydiel. Ako to pociťujú v praxi kanalizácie a ČOV?
Východné Slovensko
Podľa agentúry PENELOPA túto skutočnosť Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) nepocítila. „Spoločnosť VVS, a.s. nezaznamenala žiadny vplyv na čistiaci proces vo svojich ČOV v súvislosti s témou, na ktorú sa pýtate,“ uviedla v stanovisku spoločnosť, ktorá pôsobí ako PR a mediálny zástupca Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti.
Sever Slovenska
Celoplošne zvýšenú dezinfekciu rúk negatívne nepociťujú ani v Severoslovenských vodárňach a kanalizáciách, a.s. Paradoxne im táto situácia skôr pomáha. „Alkoholy z dezinfekcie obsiahnuté v odpadových vodách sa správajú ako externý substrát, čo nám de facto napomáha odbúravať dusíkaté znečistenie v procese čistenia odpadových vôd na ČOV,“ vysvetlila Dagmar Rošková s tým, že v súčasnosti nebudú požadovať ani štátnu či európsku pomoc pri modernizácii vzhľadom k zvýšenej dezinfekcii rúk.
Malé množstvá
Od prepuknutia pandémie koronavírusu na Slovensku sa v odpadových vodách zvýšili niektoré látky, ale len v malých množstvách. „V odpadových vodách sa po nariedení nachádza v kanalizácii tak zanedbateľné množstvo takýchto látok, že nie je potrebné sa touto problematikou osobitne zaoberať,“ doplnila manažérka útvaru OP.
Ukazovateľ CHSK
K určitému nárastu hodnôt môže dôjsť, no tie sa v odpadových vodách neustále menia. „Môže sa prejaviť veľmi malé zvýšenie znečistenia v ukazovateli CHSK, ktoré však vzhľadom k dennému kolísaniu znečistenia v odpadových vodách nie je ani možné relevantne vyhodnotiť,“ zdôraznila Dagmar Rošková.
Juhozápadné Slovensko
Podobne žiadne problémy nehlásia ani na juhu západného Slovenska – v Komárne. „V porovnaní s obdobím pred 3.2020 sme nepozorovali žiadnu významnú zmenu zloženia odpadových vôd na prítoku ČOV Komárno, ktoré by vyžadovali ďalšie opatrenia,“ povedala Viola Heiszki z firmy KOMVaK.
Vyššia hodnota pH
Vodárne a kanalizácie mesta Komárna, a.s. si všimli len malú možnú súvislosť s nariadenou dezinfekciou rúk. Ide však len o mierne zvýšenie kyslosti vody. „Zaznamenali sme mierne zvýšenie priemernej hodnoty pH (7,6 v r. 2019 a 7,8 v období 4-8.2020), čo môže byť spôsobené zvýšeným používaním mydiel na umývanie rúk, avšak žiaden iný ukazovateľ to nepotvrdzuje a neovplyvní to proces čistenia,“ uzavrela Heiszki.
V roku 2018 sme na Slovensku mali dokopy 706 čističiek odpadových vôd, kým napr. v roku 1990 to bolo len 179. Enviroportál dodáva, že ich celková kapacita predstavovala v roku 2018 výkon 2 422,2 tis. m3.deň-1.
Dezinfekčné gély, ktoré ČOV skôr pomáhajú, si môžete kúpiť aj na shop.netky.sk
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies