V pondelok vo Washingtone zloží Donald Trump prísahu ako prezident USA po svojom opätovnom zvolení v novembri. Táto udalosť už teraz priťahuje pozornosť svetových lídrov, vrátane Číny, ktorá signalizuje ochotu posilniť dialóg s novou administratívou.
Čína vysiela svojho viceprezidenta
Čínske ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že na inaugurácii bude prítomný viceprezident Han Čcheng ako osobitný zástupca prezidenta Si Ťin-pchinga. Táto návšteva naznačuje, že Peking má záujem o zmiernenie napätia vo vzťahoch, ktoré počas Trumpovho prvého funkčného obdobia dosiahli nové minimum.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí zdôraznil, že Čína je pripravená spolupracovať na posilnení dialógu a na vytváraní stabilných a obojstranne výhodných vzťahov.
Minulosť a budúcnosť Trumpovej politiky voči Číne
Počas svojho prvého funkčného obdobia Trump uvalil vysoké clá na čínsky dovoz a spustil tak obchodnú vojnu, ktorá otriasla globálnou ekonomikou. Obvinil Peking z neférových obchodných praktík a prispievania k fentanolovej kríze v USA.
Po opätovnom zvolení naznačil, že plánuje zaviesť ešte prísnejšie opatrenia. Tieto kroky vyvolávajú otázky, či jeho administratíva bude pokračovať v konfrontačnom prístupe, alebo bude ochotná preskúmať nové možnosti spolupráce.
Svet sleduje každý krok
Trumpova inaugurácia nezvyčajne zahŕňa pozvanie svetových lídrov, čím porušuje zaužívané tradície. Tento krok je považovaný za gesto otvorenosti, no môže tiež signalizovať jeho snahu získať medzinárodnú podporu pre nové iniciatívy.
Čo očakávať?
Záujem Číny o „stabilné a zdravé vzťahy“ môže naznačovať ochotu hľadať kompromisy, najmä v oblasti obchodu a klimatických zmien. Na druhej strane, tvrdá rétorika Trumpovej administratívy naznačuje, že napätie môže aj naďalej rásť.
Pre svet a medzinárodné trhy bude dôležité sledovať, či druhé funkčné obdobie Donalda Trumpa prinesie nové príležitosti na spoluprácu, alebo prehĺbi už existujúce rozdiely.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies