Veľkou záhadou je pre lekárov správanie koronavírusu SARS-CoV-2. Zatiaľ sa im nepodarilo zistiť, prečo u mnohých pacientov nakazených novým typom koronavírusu, ktorých stav bol stabilný, nastáva siedmy deň zlom.
Infikovaní sa náhle dostanú do život ohrozujúcej fázy priebehu choroby, píše server týždenníka Focus s odkazom na lekárske štatistiky.
Problémy po týždni
Mnohí lekári hlásia, že u niektorých pacientov nastáva siedmy deň razantný zvrat. "Na konci prvého týždňa choroby sú v stabilnom stave, zrazu sa v ich tele objaví extrémne silná zápalová reakcia, ktorá sa šíri po celom tele," povedal denníku The Guardian pneumológ David Darley z nemocnice St. Vincent v Sydney.
Respiratory physician Dr David Darley says something peculiar happens to a group of #Covid19 patients on day seven, as lungs and kidneys begin to struggle, blood clots form throughout the body while some suffer personality changes, suggesting brain damage. https://t.co/oLIQm0ome6
— Guardian™ ¯\_(ツ)_/¯ (@withego) May 2, 2020
Chorým zlyhávajú pľúca, klesá krvný tlak, postupne zlyhávajú ďalšie orgány, obzvlášť obličky, a v tele sa začnú tvoriť krvné zrazeniny.
"U pacientov nakazených novým typom koronavírusu existuje veľmi špecifická sada štádií choroby. Z nejakého, nám zatiaľ neznámeho dôvodu, ale týmito štádiami neprejdú všetci nakazení," hovorí Darley.
Ohrození starší muži s cukrovkou
Lekári vypozorovali, že ťažkým priebehom choroby Covid-19, ktorú spôsobuje koronavírus, sú obzvlášť ohrození starší muži, ktorí trpia buď cukrovkou, alebo vysokým krvným tlakom, poprípade kardiovaskulárnymi chorobami. Ale ani v tomto prípade nemožno hovoriť o pravidle.
Zatiaľ neexistuje spôsob, ako zistiť, u akých pacientov sa má očakávať vážnejší priebeh choroby. Lekári dúfajú, že by im mohlo pomôcť pozorné sledovanie biomarkerov. To je merateľný indikátor určitého biologického stavu alebo podmienok.
Nemocnica St. Vincent v Sydney spúšťa projekt, v rámci ktorého bude kontrolovať pacientov, ktorí prekonali nákazu koronavírusu. Lekári tak chcú zistiť, či vírus po sebe zanechá nejaké trvalé zmeny na orgánoch, v imunitnom systéme či krvi.
"Zatiaľ nie je jasné, či je to vírus, ktorý napáda pľúca, cievy, alebo imunitný systém, ktorý sa vymkne kontrole a následne spôsobuje poškodenie pľúc a ciev," povedal Darley a dodal: "Môže to byť aj kombinácia oboch variantov."
Niektorí pacienti prekonali po nakazení koronavírusu tiež zápal mozgu. Z niektorých krajín dorazili informácie o infikovaných, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu.
"Nie je jasné, či vírus infikuje cievne výstelkové bunky v mozgu alebo či je pacientova krv príliš náchylná k zrážaniu v dôsledku zápalu, čo zase vedie k mŕtvici," povedal Darley.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies