Veľká noc na Slovensku je bohatá na rôznorodé tradície, z ktorých mnohé sú známe po celej krajine. Existujú však aj menej známe zvyky, ktoré sú špecifické pre určité regióny. Tieto tradície odrážajú kultúrnu rozmanitosť Slovenska a poskytujú hlbší pohľad na miestne zvyklosti.
1. Vynášanie Moreny v Kšinnej
V obci Kšinná dievčatá na Kvetnú nedeľu vynášali Morenu, symbol zimy. Zo slamy vytvorili postavu, obliekli ju do kroja a nosili po dedine, pričom spievali tradičné piesne. Nakoniec Morenu zapálili a hodili do potoka, čím symbolicky privítali jar.
2. Umývanie v potoku na Zelený štvrtok
V Kšinnej sa dievčatá na Zelený štvrtok chodili umývať do potoka a česať pod vŕbou. Verili, že takto si zabezpečia sviežosť a dlhé vlasy. Chlapci im pritom nosili do komôrky mravce, aby ich vyštípali a boli zdravé.
3. Trasenie stromov na Kysuciach
Na Kysuciach bol zvykom na Zelený štvrtok počas zvonenia zvonov triasť ovocné stromy. Tento akt mal zabezpečiť bohatú úrodu ovocia v nadchádzajúcom roku.
4. Kladenie vajíčok na hroby na Liptove
V niektorých oblastiach Liptova bolo zvykom na Veľký piatok klásť na hroby vajíčka alebo iné potraviny. Tento zvyk mal pravdepodobne symbolizovať spomienku na zosnulých a vyjadriť nádej na nový život.
5. Svätenie jedla a omrvinky v Nitre a okolí
V okolí Nitry bolo zvykom na Veľkonočnú nedeľu svätiť jedlo v kostole. Po návrate domov sa stolovalo slávnostne, pričom omrvinky zo stola sa odkladali na liečenie, do siatin alebo sliepkam. Škrupiny z vajíčok sa používali na ochranu oziminy pred krupobitím.
Tieto menej známe veľkonočné tradície poukazujú na bohatstvo a rôznorodosť slovenského kultúrneho dedičstva, pričom každá z nich nesie jedinečný význam a odkaz predkov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies