BERLÍN - Nemecko preveruje prípad troch svojich občanov, ktorým bol odmietnutý vstup a boli zadržaní, keď sa pokúšali vstúpiť do USA, informovalo ministerstvo zahraničných vecí krajiny.
Turistov z viacerých krajín vrátane Nemcov údajne zastihli zásahy amerického prezidenta Donalda Trumpa proti prisťahovalectvu.
„Nedávno sme sa dozvedeli o troch prípadoch, keď nemeckí občania nemohli vstúpiť do USA a pri vstupe do krajiny boli zadržaní na účely deportácie,“ uviedol hovorca vlády Sebastian Fischer.
Fischer potvrdil, že dva z týchto troch prípadov boli vyriešené, ale Berlín „monitoruje situáciu“ a spolupracuje s ďalšími krajinami EÚ, aby posúdil, či išlo o ojedinelé prípady, alebo o reprezentatívne „zmeny v americkej imigračnej politike“.
„Keď budeme mať jasný obraz, v prípade potreby upravíme naše cestovné a bezpečnostné odporúčania,“ dodal Fischer.
Nemecké a americké médiá informovali, že pri opätovnom vstupe do USA boli zatknutí dvaja nemeckí turisti a jeden nemecký držiteľ zelenej karty.
Medzi nimi je aj 34-ročný Fabian Schmidt, ktorý má v USA legálny trvalý pobyt. Podľa americkej televízie WGBH bol zadržaný na letisku v Bostone a potom bol prevezený do záchytného zariadenia v štáte Rhode Island.
Schmidtova matka, Astrid Seniorová, povedala vysielateľovi, že jej syna na letisku „násilne vypočúvali“ predtým, ako ho dvaja úradníci vyzliekli donaha a prinútili ho ísť pod studenú sprchu.
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že o prípade vie a že jeho konzulát v Bostone poskytuje podporu.
„Je jasné, že od našich partnerov, ako aj od všetkých ostatných krajín sveta, očakávame, že podmienky vo väzniciach budú v súlade s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv a že so zadržanými sa bude zaobchádzať primerane,“ povedal Fischer.
Ďalšími dvoma postihnutými občanmi boli 29-ročná tetovačka Jessica Bröscheová z Berlína a 25-ročný Lucas Sielaff zo Saska-Anhaltska. Obaja boli po vyriešení ich prípadov poslaní späť do Nemecka.
Bröscheová sa pokúsila vstúpiť do USA z mexickej Tijuany, keď cestovala so svojím priateľom, občanom USA.
Úrady jej údajne pôvodne povedali, že bude zadržaná na niekoľko dní, ale namiesto toho nasledoval „alarmujúci sled udalostí“, keď Bröscheovú previezli a držali vo väzenskom centre Otay Mesa viac ako šesť týždňov.
Bröscheovej priatelia tvrdili, že počas tohto utrpenia bola deväť dní na samotke.
Podľa ABC 10News spoločnosť San Diego CoreCivic, ktorá vlastní väzenské centrum, kde bola Bröscheová zadržiavaná, poprela jej tvrdenia, že bola umiestnená na samotku.
Sielaff sa začiatkom marca po dvoch týždňoch zadržiavania vrátil do Nemecka, uviedla jeho priateľka Lennon Tylerová pre švajčiarsky denník Tages-Anzeiger. Do USA vstúpil na základe turistických víz a na krátky výlet navštívil Mexiko.
Tylerová uviedla, že Sielaff nesprávne odpovedal imigračnému úradníkovi, že žije v Las Vegas, pretože neovláda angličtinu. Turistické vízum mu bolo následne zrušené na hraničnom priechode v San Ysidro.
„Nechoďte sem,“ varovala Tylerová vo svojom rozhovore. „Najmä nie, ak máte turistické víza, a už vôbec nie cez mexické hranice.“
Nie je jasné, prečo boli Bröscheová a Sielaff, ktorí údajne mali platné turistické víza, zadržaní.
Nemci, ktorí majú platné turistické víza do USA, môžu podľa webovej stránky veľvyslanectva USA v Nemecku vo všeobecnosti cestovať bez víz až 90 dní.
Držitelia zelených kariet môžu podľa americkej vlády vo všeobecnosti cestovať do zahraničia a opätovne vstúpiť do USA po pobyte kratšom ako šesť po sebe nasledujúcich mesiacov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies