Calvin Zastrow, ktorého obžalovali za modlitby pred potratovou klinikou, káže spoluväzňom o Ježišovi.
Calvin a Trish Zastrowovci strávili Deň vďakyvzdania len druhýkrát počas svojho 41-ročného manželstva oddelene. Prvýkrát to bolo kvôli cestovaniu - tentoraz preto, že Zastrow si odpykáva polročný trest odňatia slobody za pokojný protest pred potratovým zariadením v Tennessee v roku 2021.
Zastrow bol začiatkom roka 2024 odsúdený na základe obvinení súvisiacich so zákonom Bidenovej administratívy po tom, ako sa modlil, spieval piesne a sedel pred dverami do vchodu potratového zariadenia v meste Mt. Juliet v štáte Tennessee. Trest si začal odpykávať v septembri a na konci roka sa Zastrow z Federálneho nápravného ústavu Thomson v Illinois telefonicky rozprával s konzervatívnym denníkom The Daily Wire a potvrdil, že sa mu darí „absolútne fantasticky“.
„Som ešte viac zapálený pre Ježiša,“ povedal. „Mám sa úplne skvele a beriem to tak, že som tu na veľkej misijnej ceste," povedal Zastrow novinárom s tým, že sa neustále venuje modlitbám, čítaniu Biblie a učeniu spoluväzňov o kresťanstve.
„Je tu veľa zblúdených duší, ktoré majú v sebe túžbu vrátiť sa k Ježišovi, a presne preto ma sem Boh poslal, aby som im pri tom návrate pomohol," vyznal sa Zastrow. Uviedol tiež, že jeho priatelia a rodina mu do väzenia poslali viac ako 50 kníh, väčšinou o kresťanských misionároch, a svoju celu premenil na akúsi dočasnú knižnicu. Zastrow povedal, že rozdáva spoluväzňom veľa výtlačkov knihy „Mučení pre Krista“ v angličtine a španielčine, ktorá je o Richardovi Wurmbrandovi - pastorovi, ktorý strávil roky v komunistickom väzení v Rumunsku.
Zastrow pre denník tiež uviedol, že v časti väznice s nízkym stupňom stráženia videl len málo bitiek, ale stretol sa s rôznymi typmi väzňov - od mužov odsúdených za útok na Kapitol (po prehre Trumpa vo voľbách 2000 - pozn. red.) až po verbovačov pre ISIS a Taliban. Prezradil, že mnohí z väzňov, ktorí boli 6. januára 2021 pri nepokojoch v Kapitole sú optimistickí, že po nástupe novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa do úradu dostanú milosť.
Povedal aj svoj názor na celospoločenskú diskusiu, ktorá teraz prebieha v Amerike o tom, že Trump môže udeliť milosť viacerým prípadpom, podobným ako je Zastrowov - pro-liferom, ktorí boli zatknutí za modlenie pred potratovými klinikami. „Nerobím si príliš veľké nádeje,“ povedal. „Navyše, nemám na to ani čas myslieť. Som tu veľmi zaneprázdnený, vo väzení je takmer 2 300 mužov a ich potreba počuť o Ježišovi je väčšia ako moja potreba slobody. Beriem to tak, že som tu na misijnej ceste sponzorovanej ministerstvom spravodlivosti.“
Zastrow takmer každý deň telefonuje so svojou manželkou, ktorá ho od uväznenia už mohla aj navštíviť. „Sme na nášho Cala veľmi hrdí,“ povedala Trish Zastrowová pre denník The Daily Wire. „Každý deň tam verne slúži. Darí sa mu dobre, neustupuje pred vecami.“ Priznáva však, že manžel jej chýba, a je jej smutno, že s ním nemôže zdieľať radosť z ich vnúčika, ktorý sa im narodil 1. novembra.
Zastrow má byť prepustený z väzenia 8. apríla, ale možno bude mať nárok na niekoľko dní predčasného prepustenia, ak absolvuje niekoľko kurzov. Jeho manželka sa už nevie dočkať jeho návratu, ale hovorí, že je vďačná za príležitosť, ktorú dostal, aby sa podelil o svoju vieru. „Cítim sa veľmi privilegovaná byť jeho manželkou a som na neho veľmi hrdá, že obstál,“ povedala. „Teším sa, že uvidím, čo s tým všetkým Boh urobí.“
57-ročný Zastrow bol oficiálne odsúdený za "porušenie federálneho zákona o prístupe do zdravotného zariadenia".
Podobné prípady zatýkania pro-liferov sa dejú aj v Západnej Európe, minulý rok sa voči mužovi v Anglicku začalo vyčetrovanie takisto za to, že sa modlil pred potratovou klinikou. Vo Fínsku zasa uvažujú o zavedení zákona, ktorý by modlenie pred potratovými klinikami považoval za upieranie slobôd reprodukčných práv. Lauren Handyová v americkej Virgínii si odpykáva za podobný čin asi najdlhší - päťročný trest, takisto za "blokádu" zdravotného zariadenia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies