Zdá sa, že robiť si selfie zvládajú už aj rastliny. Má to však svoj účel.
Selfie je fenoménom doby. A zdá sa, že sa pomaly presúva aj do ríše rastlín. Znie to bizarne, však? Má to ale racionálne vysvetlenie.
Ak ste si práve predstavili rastlinku, ktorá sa svojím konárom naťahuje za spúšťou na fotoaparáte, vrátime vás na Zem. Ide o projekt holandskej spoločnosti Plant E, ktorá sa dlhodobo zaoberá novými možnosťami výroby obnoviteľnej energie. Výsledok ich posledného výskumu pochádza zo súťaže o návrh palivového článku napájaného energiou rastlín, ktorá sa konala pod záštitou Londýnskej zoologickej záhrady, Univerzity v Cambridge a projektu Arribada Initiative. Víťazom sa stala práve papraď od Plant E nazývaná Pete, ktorá si sama dokázala odfotiť selfie.
Plant E totiž dokázali vytvoriť špeciálne mikrobiálne palivové články, ktoré využívajú energiu vznikajúcu pri raste rastliny. Konkrétne, energiu baktérií, ktoré sa pri tomto procese prirodzene vyskytujú v pôde. To, čo tieto mikroorganizmy vyrobia, následne dokážu využiť palivové články a pretransformovať napríklad na to, aby sa rastlina sama odfotografovala.
Pýtate sa, na čo je papradiam takáto schopnosť? Ono to tak celkom nie je o samotných „slefie“ rastlín, tie mali slúžiť len ako demonštrácia toho, že sú schopné vyprodukovať dostatok energie aj na vytvorenie fotografií. Vďaka tomuto systému by mohli byť energiou z pôdy poháňané napríklad fotopasce alebo prístroje pre monitorovanie teploty či vlhkosti vo veľmi odľahlých častiach dažďových pralesov. Nebola by tu nutná prítomnosť človeka ani prírodu zaťažujúcich mechanizmov, do pôdy by stačilo zapojiť tieto mikrobiálne články.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies