WASHINGTON - Vedci dnes zverejnia každoročnú informáciu o nastavení ručičky symbolických hodín posledného súdu (Doomsday Clock), ktoré ukazujú, ako blízko je naša planéta k úplnému zničeniu, je stále 100 sekúnd pred polnocou.
Deň, keď zistíme, ako blízko sme ku koncu civilizácie, vďaka každoročnej aktualizácii hodín súdneho dňa, ktorá bude oznámená dnes o 10:00 ET vo Washingtone, D.C. Minulý rok boli hodiny súdneho dňa nastavené na 90 sekúnd do polnoci, čo je najbližšie k polnoci, aká kedy bola.
Utorok predstavuje prvú aktualizáciu hodín od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom a druhú od ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá obnovila obavy z globálnej jadrovej vojny.
Na podujatí vystúpia známy vedecký pedagóg Bill Nye a Rachel Bronsonová, prezidentka a generálna riaditeľka žurnálu Bulletin of the Atomic Scientists, ktorý dohliada na hodiny.
Hodiny súdneho dňa sú symbolické hodiny: metafora toho, ako blízko je ľudstvo k sebazničeniu, uvádza Bulletin of the Atomic Scientists, ktorý udržiava hodiny od roku 1947. Skupinu založili v roku 1945 vedci z Chicagskej univerzity, ktorí pomohli vyvinúť prvé jadrové zbrane v projekte Manhattan.
Vedci vytvorili hodiny v roku 1947 pomocou snímok apokalypsy (polnoc) a súčasného výrazu jadrového výbuchu (odpočítavanie do nuly), aby sprostredkovali hrozby pre ľudstvo a Zem.
Hodiny sú o 90 sekúnd do polnoci, čo je najbližšie k polnoci vo svojej histórii. Polnoc je okamih, ktorý symbolizuje súdny deň.
Hodiny súdneho dňa nastavuje každý rok 22 členov Vedeckej a bezpečnostnej rady Bulletinu po konzultácii s Radou sponzorov, ktorá zahŕňa 11 laureátov Nobelovej ceny. Každý rok sa členom predstavenstva kladú dve otázky:
„Tento rok rada zváži viacero globálnych hrozieb vrátane rušivých technológií, ako je umelá inteligencia, šírenie jadrových zbraní, vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, vojna medzi Izraelom a Hamasom, biologické hrozby, pretrvávajúca klimatická kríza a štátom podporované dezinformačné kampane,“ uvádza sa vo vyhlásení Bulletinu.
V priebehu rokov sa na hodiny odvolával Biely dom, Kremeľ a vedenie mnohých ďalších krajín. Robert Oppenheimer a Albert Einstein boli v rade sponzorov bulletinu a John F. Kennedy a Richard Nixon takisto písali články pre tento žurnál.
Hoci nie každý súhlasí s nastavením hodín, sú všeobecne rešpektované pre otázky, ktoré kladie, a pre ich vedecky podložený postoj.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies