Cesta z Ruska do Číny bude v budúcnosti oveľa krajšia a jednoduchšia. Teda minimálne medzi mestami Chej-che a Blagoveščensk, ktoré má spojiť údajne prvá cezhraničná lanovka na svete.
Mimo praktického účelu bude plniť tiež úlohu turistickej zaujímavosti, ktorá ľuďom ponúkne výhľady na rieku Amur, cez ktorú povedie, z vtáčej perspektívy. Píše o tom server CNN.
Vzdialenosť medzi mestami sa zmrští na iba sedem a pol minúty cesty, reálna jazda lanovkou zaberie tri a pol minúty.
Každá z kabín povezie až 60 pasažierov, nebude chýbať ani extra priestor pre batožinu. Odchádzať sa bude každú štvrťhodinu.
Lanovku a nástupný terminál v Blagoveščensk navrhne holandská architektonická spoločnosť UNStudio.
Budova bude mať niekoľko poschodí aj s vyhliadkovou plošinou smerom k rieke Amur.
Súčasťou budú tiež terasy a plošiny so zeleňou, záhradou a reštauráciou. "Už z diaľky uvidia cestujúci pamätihodnú stavbu, ako vzhliada smerom k Chej-che," uviedla ruská konzultačná spoločnosť Strelka KB, ktorá pomáha s realizáciou projektu.
Spojiť krajiny a kultúry
Zakladateľ a šéf UNStudio Ben van Berkel povedal, že pôjde o vôbec prvú lanovku na svete, ktorá spojí dva národy a kultúry.
"Lanovky sú novým typom verejnej dopravy, ktorá je udržateľná, extrémne rýchla, spoľahlivá a účinná. Hoci sa primárne jedná o pragmatické riešenie, ide aj o veľmi sympatický spôsob prepravy, ktorý nám umožňuje uvidieť mestá v úplne novej perspektíve," doplnil van Berkel.
The Blagoveshchensk - Heihe cable car will be the first ever cable car system to join two countries. This context provided rich inspiration for our winning design for the Blagoveshchensk terminal station, which became an expression of cultural identity. https://t.co/HbsXXpC9fA pic.twitter.com/T0hmp3G3e6
— Ben van Berkel (@benvanberkel) July 29, 2019
Projekt na stavbu cezhraničnej lanovky medzi Chej-che a Blagoveščensk je už v pohybe. Hoci môže dizajn utrpieť ešte nejakých zmien, očakáva sa, že stavba lanovky aj jej terminálov sa začne v roku 2020.
Spoločnosť UNStudio nie je v tvorbe lanoviek žiadnym zelenáčom. Zostavenie plánu je už napríklad pre švédsky Göteborg či hlavné mesto Holandska Amsterdam.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies