V mestečku Eastleigh sa v týchto dňoch búrlivo diskutuje o kontroverznom rozhodnutí školy.
Základná škola vo Veľkej Británii sa ocitla pod paľbou kritiky po tom, čo zrušila tradičný veľkonočný sprievod a veľkonočnú bohoslužbu. Škola Norwood Primary School v Eastleighu v grófstve Hampshire tvrdí, že tento krok urobila s cieľom „rešpektovať rozmanitosť“ a podporovať inkluzívnosť. Toto rozhodnutie vyvolalo odpor rodičov a členov miestnej komunity, ktorí túto zmenu považujú za odklon od kresťanských hodnôt a dlhoročných tradícií.
V liste zaslanom rodičom riaditeľka školy Stephanie Manderová oznámila, že škola už nebude organizovať špecifické náboženské oslavy, ako napríklad Veľkú noc. „Tým, že nebudeme organizovať špecifické náboženské oslavy, chceme vytvoriť inkluzívnejšiu atmosféru, ktorá si ctí a rešpektuje vieru všetkých našich detí a ich rodín,“ napísala.
Oznámenie bolo rýchlo zdieľané v miestnej skupine na Facebooku a zniesla sa naňho veľká kritika. „Chystá sa slečna Manderová zrušiť aj Vianoce?“ napísal jeden z komentujúcich. Ďalší spochybnil odôvodnenie tohto rozhodnutia: "Každý mal vždy možnosť nezúčastniť sa. Škola bola vždy rozmanitá a prijímala všetkých."
Mnohí rodičia tvrdia, že táto zmena vysiela nesprávny signál, najmä v krajine, kde má Veľká noc hlboké kultúrne a náboženské korene. "Ctiť si jednu tradíciu neznamená vylučovať iné! Skutočná inkluzívnosť znamená oslavovať rozmanitosť všetkých vierovyznaní - nie ich eliminovať!" ozývajú sa rodičia a obyvatelia mestečka.
K zmätku a kritike tohto rozhodnutia prispieva aj skutočnosť, že na webovej stránke školy sa uvádza, že škola oslavuje hlavné náboženské a kultúrne sviatky vrátane Ídu, Diwali, Vianoc a Veľkej noci. „Škola je otvorená všetkým členom širšej školskej komunity, aby viedli zhromaždenia a vzdelávacie aktivity s deťmi a podelili sa s nimi o svoju vieru,“ uvádza sa na stránke školy. Kritici sa preto pýtajú, prečo bola zrušená práve Veľká noc, najmä keď škola plánuje v júni naplno osláviť Týždeň utečencov.
Táto kontroverzia spôsobila, že mnohé kresťanské rodiny sa cítia vylúčené. „Nežiadame o špeciálne zaobchádzanie - len o pokračovanie tradície, ktorá oslavuje Ježišovo zmŕtvychvstanie a prináša deťom radosť,“ povedal jeden z rodičov miestnym médiám. „Máme pocit, že sa vymazáva časť našej viery a kultúry.“
Diskusia o tomto rozhodnutí v týchto dňoch horlivo pokračuje a stále sa rozširuje, mnohí členovia kresťanskej komunity vyzývajú na vyvážený prístup a prehodnotenie tohto absurdného rozhodnutia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies