BRATISLAVA – Slováci považujú znečisťovanie životného prostredia za najväčší globálny problém súčasnosti. Ako recyklujeme a v čom by sme sa mohli zlepšiť?
Prieskum spoločnosti STEM/MARK bol realizovaný v septembri 2019 na vzorke 505 mužov a žien vo veku 25 až 65 rokov. V prieskume sa až 83 percent opýtaných zhodlo na tom, že znečisťovanie životného prostredia je najväčší globálny problém súčasnosti. Takmer 87 percent respondentov verí, že ekológia je veľmi dôležitá a životné prostredie je potrebné chrániť.
Postoj k Slovákov životnému prostrediu
Väčšina zapojených do prieskumu sa podľa neho snaží byť šetrná k životnému prostrediu. Viac ako polovica opýtaných triedi pravidelne odpad. Vyše 60 percent respondentov sa snaží nepoužívať jednorazové výrobky ako plastové tégliky alebo igelitky. V prieskume väčšina Slovákov odpovedala, že sa snažia neplytvať potravinami, šetriť vodu, energie a pred jazdou autom uprednostnia ekologicky šetrnejšie spôsoby dopravy. Takmer 61 percent oslovených si myslí, že pre životné prostredie môžu urobiť viac. Len 0,2 percenta opýtaných sa o ekológiu nezaujíma vôbec.
Firmy a životné prostredie
Aj spoločnosti a firmy by podľa výsledkov prieskumu mali podniknúť aktívne kroky na zníženie negatívneho vplyvu na životné prostredie. Myslí si to takmer 95 percent opýtaných. Necelých 62 percent respondentov verí, že je dôležité investovať do spoločností, ktoré vyrábajú technológie šetrné k životnému prostrediu alebo prispievajú k čistejšiemu a zdravšiemu prostrediu. Prevažná väčšina oslovených kladne zhodnotila model zavedený v talianskom Ríme, kde môžu ľudia vymeniť PET fľaše za lístok na verejnú dopravu. Ak by sa niečo podobné zaviedlo na Slovensku, až 71 percent ľudí by podľa prieskumu takúto službu využilo.
Fakty o recyklácii
Svetová spotreba hlinníkových plechoviek je 6700 plechoviek za sekundu.
Až 2% svetovej energie využívame na výrobu hlinníkových plechoviek.
Každoročne skončí v oceáne až 8 miliónov metrických ton odpadu.
Miera recyklácie Slovenska je 29,8 percent, v rebríčku Európskej únie sme na poslednom mieste.
Od roku 2022 začne na Slovensku povinné zálohovanie PET fliaš a plechoviek.
Recykláciou 1kg železa ušetríme až 4kg rudy.
Papier je možné recyklovať niekoľko krát.
Elektro-odpad a staré batérie patria na zberné strediská.
Cigaretové filtre sú nerecyklovateľné.
Na Slovensku sa nachádzajú kontajnery na komunálny odpad, sklo, papier, plasty, kovy, tetrapaky aj biologický odpad.
Tipy a triky
Na internete, ale aj sociálnych sieťach nájdete mnoho užitočných tipov a trikov, ako šetriť životné prostredie čo najefektívnejšie. Medzi takéto profili patrí napríklad AJ instagramový účet Očami prírody, Rovami.sk, či víťaza titulu Instagram roka 2018 Patrika Paulínyiho, ktorý motivuje svojich sledovateľov zbierať odpad v prírode.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies