PEKING - Čína privítala úspešné vypustenie druhej indickej vesmírnej misie zameranej na prieskum Mesiaca a je pripravená na spoločné skúmanie tohto vesmírneho telesa s Indiou. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na hovorkyňu čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
Indická vesmírna agentúra ISRO vypustila v pondelok k Mesiacu kozmickú loď Čandraján-2 pozostávajúcu z lunárneho orbiteru, pristávacieho modulu a roveru.
"Vypustenie indickej misie Čandraján-2 s lunárnym roverom vnímame pozitívne. Prieskum a využívanie vesmíru vrátane Mesiaca a iných planét je spoločným poslaním ľudstva. Chceme spojiť sily s Indiou a posunúť sa dopredu v tejto činnosti," uviedla hovorkyňa čínskeho rezortu diplomacie.
Kozmická loď Čandraján-2 má dosiahnuť povrch Mesiaca do 6. septembra. Ide o pokračovanie projektu, ktorý sa začal vypustením kozmickej lode Čandraján-1 v roku 2008. Tentoraz je však misia omnoho zložitejšia.
Today Indian Chandrajan 2 has been successfully launched by Indian Space Research Center, ISRO, https://t.co/NOh3Vz5vzD thank you to all scientists in Indian Space Research. pic.twitter.com/73H1Wcd9CJ
— BARUN KUMAR DHANK (@KumarDhank) July 22, 2019
India dúfa, že sa vďaka nej stane štvrtou krajinou sveta - popri Rusku, Spojených štátoch a Číne -, ktorej sa podarilo uskutočniť mäkké pristátie na mesačnom povrchu.
India do prípravy misie investovala 150 miliónov dolárov a všetky jej súčasti vyvinula svojpomocne. Prieskumné vozidlo sa bude pohybovať po Mesiaci približne 14 dní. Má zhromažďovať údaje o vode, mineráloch, skalných útvaroch či o otrasoch mesačného povrchu a na Zem posielať získané dáta a fotografie.
Prvá indická lunárna sonda, Čandraján-1, odštartovala v roku 2008 a bola navedená na obežnú dráhu okolo Mesiaca, kde operovala zhruba dva roky. Indický premiér Naréndra Módí avizoval, že jeho krajina vyšle do roku 2022 k Mesiacu misiu s posádkou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies