Približne 87 000 ľudí bolo v utorok evakuovaných z centrálnej časti Filipín po náhlej erupcii sopky Kanlaon. Erupcia spôsobila masívne prúdy horúceho plynu, popola a trosiek, ktoré sa rútili zo západných svahov sopky, čo prinútilo úrady zvýšiť pohotovostný stupeň a vyhlásiť nebezpečenstvo ďalších výbušných erupcií.
Dopady erupcie
Sopečný popol zasypal rozsiahle oblasti, vrátane provincie Antique, ktorá je vzdialená viac ako 200 kilometrov od sopky. Viditeľnosť v postihnutých oblastiach bola výrazne znížená a miestne obyvateľstvo bolo vystavené zdravotným rizikám spojeným s vdychovaním toxických látok.
Podľa hlavného filipínskeho vulkanológa Teresita Bacolcola mohli pondelkovú erupciu spôsobiť buď staré úlomky a sopečné skaly nahromadené v kráteri, alebo stúpajúca magma. Kanlaon, jedna z najaktívnejších sopiek v krajine, už v minulosti spôsobila obete – v roku 1996 zahynuli na jej vrchole traja turisti.
Evakuácie a podpora
Úrady evakuovali obyvateľov zo 6-kilometrovej zóny ohrozenia, pričom evakuačné centrá už prijali viac ako 6 000 ľudí. Väčšina evakuovaných pochádza z miest a dedín na západných a južných svahoch sopky, vrátane mesta La Castellana, kde bolo potrebné presídliť takmer 47 000 ľudí.
Prezident Ferdinand Marcos ml. ubezpečil verejnosť, že vláda poskytne potrebnú pomoc vysídleným rodinám. „Sme pripravení podporiť rodiny, ktoré boli evakuované,“ uviedol prezident, pričom minister pre sociálne záležitosti osobne navštívil postihnutý región.
Riziká a opatrenia
Filipínsky inštitút vulkanológie a seizmológie vyhlásil tretí stupeň výstrahy, čo znamená, že hrozí magmatická erupcia. Úrady tiež uzavreli školy, zaviedli zákaz nočného vychádzania a zabezpečili dodávky ochranných masiek, potravín a hygienických balíčkov.
Sopečný popol spôsobil zrušenie niekoľkých letov, vrátane vnútroštátnych a jedného medzinárodného letu do Singapuru. Niektoré lety boli odklonené.
Filipíny v "Ohnivom kruhu"
Filipíny sa nachádzajú v oblasti tzv. tichomorského „Ohnivého kruhu“, ktorý je charakteristický častými zemetraseniami a sopečnými erupciami. Krajina je zároveň pravidelne sužovaná tajfúnmi, čo z nej robí jednu z najviac katastrofami postihnutých krajín sveta.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies