STROJKOVCE – Pod hlavičkou východonemeckého štúdia DEFA stvárňoval Gojko Mitič dlhé roky v dobrodružných filmoch z "Divokého západu" postavy indiánskych náčelníkov. Označovali ho dokonca za najslávnejšieho Indiána východnej Európy alebo "Winnetoua Východu". V sobotu 13. júna sa dožíva herec, scenárista a režisér Gojko Mitič 80. rokov.
Gojko Mitič sa narodil 13. júna 1940 v dedinke Strojkovce ležiacej na juhu Srbska. Po skončení strednej školy, na ktorej sa učil aj nemecký jazyk, študoval v rokoch 1958 až 1963 na Akadémii telesnej výchovy v Belehrade, pretože sa chcel stať učiteľom telocviku.
Prvé filmové skúsenosti získaval od začiatku 60. rokov, keď ho obsadzovali ako komparzistu či kaskadéra v príbehoch, ktoré nakrúcali v bývalej Juhoslávii západní producenti. Spočiatku sa predstavil v malých úlohách vo všetkých troch dieloch Winnetoua – Winnetou I. (1963), Winnetou II. – Červený gentleman (1964) a Winnetou III. – Posledný výstrel (1965), ako aj vo filme Old Shatterhand (1964). Zahral si tu po boku legendárneho apačského náčelníka Winnetoua v podaní francúzskeho herca Pierra Bricea, a tiež v spoločnosti nemenej slávneho amerického herca Lexa Barkera, ktorý stvárnil Old Shatterhanda.
Väčšiu úlohu dostal vo filme Medzi supmi (1964), avšak veľká príležitosť prišla o dva roky neskôr, keď ho český režisér Josef Mach obsadil do hlavnej úlohy v prvej indiánke z produkcie filmového štúdia niekdajšej NDR – DEFA. Snímka Synovia Veľkej medvedice (1966), v ktorej stvárnil postavu Tokei-ihta zaznamenala s viac ako deviatimi miliónmi divákov obrovský úspech. Vlastne predurčila úspešnú filmovú kariéru Gojka Mitiča a "hlavný Indián DEFA" nakrútil do roku 1975 každý jeden rok jeden indiánsky film.
Old Shatterhand, Old Firehand, Winetou :)
— Andrzej Bednarek (@Andrzej21135494) March 30, 2020
TV Silesia nadaje Winetou z Pierre Brice, w oryginalnym, śląskim narzeczu. https://t.co/5uQvkFRSMI
Snímka Náčelník Veľký had (1967) sa točila na Štrbskom Plese a na Sliezskom dome. O rok neskôr nasledovala indiánka Zlato v Black Hills (1968), ďalej to boli Bieli vlci (1969), Statočný Osceola (1971), Apači (1973), Pokrvní bratia (1975) a celý rad ďalších filmov.
Gojko Mitič však nestvárnil náčelníka Apačov ani v jednom filme. Winnetoua si zahral až na scéne prírodného javiska v Bad Segebergu, kde sa od roku 1952 konajú každé leto Hry Karla Maya. Ponuku stvárniť túto postavu dostal v roku 1992 potom, keď scénu javiska postavenú v štýle Divokého západu opustil jeho slávny predchodca Pierre Brice.
Er wird auch „Winnetou des Ostens“ genannt. Doch in Schleswig-Holstein ist Gojko Mitić derjenige, der über 1000 Mal als #Winnetou bei den Karl-May-Spielen am Kalkberg zu sehen war. Wir zeigen sein Leben in Bildern: https://t.co/kBCph7HE8G pic.twitter.com/wxlnEV47ou
— LN_Online (@LN_Online) June 8, 2020
Viac ako tisíckrát sa zhostil tejto úlohy v mestečku ležiacom niekoľko desiatok kilometrov severne od Hamburgu. V roku 2001 bol pri tom aj Slovenský rozhlas, ktorému Gojko Mitič povedal: "Keď sa hovorí o Indiánoch, vzápätí sa povie Winnetou. Lenže on nikdy neexistoval. Je to postava vytvorená fantáziou Karla Maya. Treba vysoko vyzdvihnúť túto bezhraničnú fantáziu, ktorá si získala veľa mladých ľudí a rovnako aj mňa. Až neskôr, keď som nakrúcal indiánky, začal som sa bližšie zaujímať o skutočné dejiny Indiánov, ale fenomén Winnetoua zostáva. Je to okrem toho postava, ktorá vystupuje za porozumenie medzi národmi, za toleranciu, lásku k blížnemu – zahŕňa mnoho posolstiev a teda je to veľmi dobrý vzor pre mnohých chlapcov a mnohé dievčatá."
Karl-May-Spiele 2013 "Winnetou I" 🇩🇪#karlmayspiele #karlmay #winnetou #oldsurehand #oldshatterhand #oldfirehand #badsegeberg #schleswigholstein #kalkberg #freilichtbühne #schauspieler #schauspielerin #actor #actress #tourismus #tourism #sophiewepper pic.twitter.com/lTN2hR5Qva
— Andreas Springer 🇩🇪 (@andi_springer) June 6, 2020
Aj napriek tomu, že Gojko Mitič je nerozlučne spätý najmä s postavami Indiánov, objavil sa tiež na divadelných doskách napríklad v prepise románu Prelet nad kukučím hniezdom a hlavnú postavu Gréka Zorbu stvárnil v muzikáli napísanom podľa rovnomenného románu.
Karl May Special beim ZDF: Winnetou und Old Shatterhand, Der Schut, Schatz der Azteken https://t.co/oznwUf95oK pic.twitter.com/lJkbMGkeXn
— mydealz (@mydealz) May 22, 2020
Gojko Mitič získal za svoju tvorbu mnohé divácke ceny, pričom známy a populárny sa stal aj v zahraničí. Koncom roku 2019 prevzal od Nadácie DEFA ocenenie za celoživotné dielo a vo februári 2020 získal v Berlíne na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale cenu talianskych filmových kritikov Prémiu Bacco, ktorú pred ním dostali také hviezdy strieborného plátna ako napríklad Sophia Loren či Claudia Cardinale.
Ostlegenden: Gojko Mitić | https://t.co/sFB4Hq0O0T https://t.co/8aKAuOALoU
— @Mates60DN3 (@MatthiasFranz6) June 12, 2020
Predstaviteľ hrdinských indiánskych náčelníkov Gojko Mitič, ktorý sa stal filmovým idolom svojej doby, žije v súčasnosti v Berlíne-Köpenicku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies