BRATISLAVA - V súčasnosti nastavené opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu sú síce prísne, avšak zdá sa, že nebudú stačiť. Po pondelkovom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
Preto prichádza do úvahy opäť riešenie v podobe celoplošného testovania. Situácia na Slovensku je podľa ministra zdravotníctva veľmi vážna, až kritická.
Úloha nesplnená
Predseda vlády SR Igor Matovič opäť hovoril o neschopnosti ministra hospodárstva Richarda Sulíka nakúpiť antigénové testy a že si nesplnil úlohu.
Mohlo by vás zaujímať: Sulík zastavuje nákup antigénových testov proti koronavírusu, čo to znamená?
Podľa Matoviča preto pribudne cez 4-tisíc zbytočných obetí. "Jedna možnosť je nerobiť nič a nechať lockdown ako je," povedal Matovič.
Avšak mutácia vírusu je podľa neho silná, a nastavený lockdown nezlomí krivku dole. A teda zostáva podľa Matoviča jediné riešenie, a to celoplošné testovanie.
"Ak sa nám podarí nasadiť plošné testovanie týždeň čo týždeň, tak sklon krivky pôjde dole," skonštatoval Matovič.
Priebežný postup
Najneskôr od budúceho víkendu plánujú začať s masívnym plošným testovaním. Prvý víkend by mali testovať všetky okresy a následne v tom okrese chcú testovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5 %. Na tomto sa zatiaľ v pondelok neoficiálne dohodla vláda.
O ďalšom pláne budú následne ešte rokovať. "My dostávame ako Ministerstvo vnútra SR veľmi veľa žiadostí od samospráv, aby sme boli nápomocní. Pretože chcú testovať," doplnil šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.
Vyjadrenie premiéra
Čo sa týka nákupu testov, Matovič nechá "dobehnúť" súčasné zmluvy. Avšak pri ďalších nákupoch vezme kompetenciu súčasnému ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi. Pri otázke, že ak by prišiel návrh na odvolanie Sulíka, či by ho klub OĽaNO podržal, Matovič povedal, že v súčasnosti je pre neho podstatné uskutočniť plán celoplošného testovania.
"Odložme nepodstatné otázky, keď to budeme mať za sebou," povedal Matovič. V tomto období je podľa premiéra lepšie, keď minister hospodárstva ostane ministrom hospodárstva.
"Ak ostane v tíme, tak sa nakoniec začne správať zodpovedne, aspoň v to verím. Možno sa len nechal uniesť snahou získavať percentá," uviedol Matovič.
Heger je proti uvoľňovaní opatrení
Plošné testovanie vidí ako jediné riešenie aj minister financií Eduard Heger, a to aj pre ochranu vývoja slovenskej ekonomiky. Podľa neho je zjavné, že boli mylné hlasy, ktoré hovorili o uvoľňovaní opatrení a lokálnych opatreniach.
"Pozrime sa na to aj ekonomicky, pretože ten minulý rok bol veľmi náročný a spôsobil, že dlh Slovenska stúpol do už nebezpečných hraníc," pokračoval Heger.
Strata
Ministerstvo financií vypracovalo dopad tvrdého lockdownu do 1. marca. Za toto obdobie očakávajú, že by medzikvartálne hrubý domáci produkt vzrástol o 3,5 %. "To znamená, že nárast by bol 800 mil. eur, o ktoré dnes vieme, že prídeme. Prídeme aj o 230 mil. eur za decembrové dni," vysvetlil Heger.
Aktuálne Slovensko eviduje ďalší rekord hospitalizovaných pacientov s COVID-19 v nemocniciach, pribúdajú aj pacienti na umelej pľúcnej ventilácii, ako aj pacienti na podporných ventilačných režimoch.
Situácia v nemocniciach podľa ministra
Podľa Krajčího je to výsledok toho, že na Slovensku neboli dodržiavané opatrenia. Avšak ešte výraznejší vplyv má nový kmeň z Anglicka, pričom ide o oveľa infekčnejší kmeň oproti tomu, ktorý tu bol (liečba náročnejšia o 40%).
"Neklesajú počty pozitívne testovaných ľudí a teda ani počty hospitalizovaných," povedal Krajčí. Tento kmeň je podľa neho agresívny a čím ho bude viac, tým sa zhoršuje prognóza, ktorá je pred nami. "Stále sa nám nedarí dostať reprodukčné číslo pod jeden," uviedol Krajčí. Ak sa to nezmení, situácia bude ešte vážnejšia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies