Školská desiata je dôležitou súčasťou stravovacieho režimu dieťaťa. Podľa odborníkov má tvoriť asi 15 percent z denného príjmu energie, pričom odporúčajú, aby jej zloženie bolo výživovo pestré a zdravé. Rodičia školopovinných detí na Slovensku však do veľkej miery tieto odporúčania v praxi nezohľadňujú. Skreslene tiež vnímajú mieru nadváhy či obezity u detí. Ukázal to aktuálny prieskum agentúry Instant Research pre spoločnosť Nestlé.
„Na zloženie desiatej by rodičia mali klásť dôraz. Ideálne by sa mala obsahovať dostatok rozpustnej vlákniny, ktorú obsahuje ovocie, zelenina, celozrnné potraviny, či niektoré druhy orechov. Deťom treba pribaliť aj kvalitný nápoj, najlepšie obyčajnú vodu,“ hovorí Mgr. Zuzana Klinčáková, vedúca odboru podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
Ako však ukázal prieskum Nestlé, takmer štvrtina (24,1 %) rodičov školopovinných detí pripravuje desiate iba občas alebo vôbec. Z nich viac ako tri štvrtiny (77,8 %) ani nekontroluje, alebo iba zriedka, či ich deti vôbec desiatujú.
Naopak, z rodičov, ktorí desiate svojim deťom pripravujú, má nadpolovičná väčšina (51,3 %) už vopred premyslené, čo im pripraví a suroviny si zabezpečia už pri nákupe predtým. Ďalších 37 % rodičov pripravuje desiatu zo zásob v dome. Na desiatu pripravujú svojim deťom najmä pečivo, ovocie a v menšej miere aj zeleninu.
Zarážajúce je však pomerne veľké množstvo detí, ktoré majú na desiatu sladkosť. Takmer štvrtina (22,8 %) detí desiatuje nejaký typ sladkého koláča, ďalších 24 % sladké sušienky či čokoládu. Ideálne nie je ani zloženie nápojov. Z prieskumu vyplynulo, že viac ako štvrtina (26,5 %) detí pije v škole sladené nápoje.
Prieskum poukázal aj na to, že rodičia vnímajú skreslene mieru nadváhy či obezity u svojich detí. Kým iba približne 11 % respondentov v prieskum pripustilo, že ich dieťa má nadváhu, dostupné štatistiky uvádzajú iné, podstatne horšie čísla. Napríklad podľa dát ECPO (The European Coalition for People Living with Obesity), na Slovensku trpí nadváhou 12 % detí a ďalších 5 % obezitou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies