Spojené štáty odobrali vstupné víza hlavnej prokurátorke Haagskeho medzinárodného trestného súdu Faty Bensudy, ktorá vyšetruje možné zločiny spáchané americkou armádou a jej spojencami v Afganistane.
Tlačová kancelária Faty Bensudy odpovedala, že prokurátorka bude pokračovať v plnení svojej povinnosti bez strachu a nemá v úmysle robiť komukoľvek láskavosť.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo predtým varoval, že všetci zamestnanci Medzinárodného trestného súdu, ktorí sa zúčastňujú na vyšetrovaní, budú mať víza odobrané. "Sme pripravení na dodatočné opatrenia vrátane ekonomických sankcií, ak Medzinárodný trestný súd svoj kurz nezmení," vyhlásil Pompeo.
Spojené štáty odmietli účasť na Medzinárodnom trestnom súde, ktorý začal svoju činnosť v roku 2002. Rovnako urobili Čina, Rusko, India, Irak a Líbya. 124 štátov jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu uznáva.
Medzinárodný trestný súd po predbežnom vyšetrovaní v novembri 2016 uverejnil správu, v ktorej sa uvádza, že v blízkosti Kábulu je tajné väzenie CIA, ktoré praktizovalo mučenie. Podľa správy boli vojaci americkej armády zapojení do zlého zaobchádzania a mučenia najmenej 61 zadržaných osôb počas operácií v Afganistane od 1. mája 2003 do 31. decembra 2014.
Pracovníci CIA sú zodpovední za brutálne zaobchádzanie s 27 väzňami z Afganistanu, Poľska, Rumunska a Litvy od decembra 2002 do marca 2008, uvádza sa v dokumente. Vojnové zločiny počas vojny v Afganistane vraj páchali Taliban a afganská armáda.
Po tejto správe sa Medzinárodný trestný súd rozhodol začať trestné vyšetrovanie v plnom rozsahu, a to aj napriek protestom predstaviteľov USA.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies