Vo štvrtok turecká polícia zadržala 11 osôb za podporu jednodňového bojkotu nákupov, ktorý sa konal predchádzajúcu stredu na protest proti uväzneniu hlavnej politickej opozície prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podľa štátnej tlačovej agentúry Anadolu vydala hlavná prokuratúra v Istanbule zatykače na 16 osôb v rámci vyšetrovania obvinení z "nenávisti a diskriminácie" a "podnecovania nenávisti a nepriateľstva".
Medzi zadržanými je aj známy herec Cem Yigit Uzumoglu, ktorý stvárnil sultána Mehmeda Dobyvateľa v populárnom dokumentárnom seriáli Netflixu Rise of Empires: Ottoman, informovala Herecká únia. Zadržané osoby vyzývali cez sociálne siete občanov, aby v stredu neutrácali peniaze a podniky zavreli svoje
prevádzky na znak solidarity.
Masové protivládne protesty sa v krajine začali minulý mesiac po tom, čo bol istanbulský opozičný starosta Ekrem Imamoglu odsúdený na základe obvinení z
korupcie. Kritici tvrdia, že ide o politicky motivovaný rozsudok. Vláda sa však
bráni a tvrdí, že turecká justícia je nezávislá a nie je ovplyvňovaná
politikou.
V reakcii na protesty istanbulská prokuratúra v utorok zahájila trestné stíhanie proti opozičnému volaniu po bojkote, ktorý sa zameriaval na spoločnosti podozrievané z podpory vlády. Opozícia upozornila najmä na médiá, ktoré odmietli vysielať zábery z protestov, kde státisíce ľudí zaplavili ulice a žiadali Imamogluovo prepustenie a ukončenie demokratického úpadku krajiny.
Aj keď je Imamoglu momentálne za mrežami, jeho strana ho potvrdila ako kandidáta na prezidenta za Republikánsku ľudovú stranu. Hoci najbližšie voľby by sa mali konať až v roku 2028, ráta sa s ich skorším termínom.
Podľa nezávislej tlačovej agentúry ANKA bolo od Imamogluovho zatknutia 19. marca zadržaných približne 2 000 osôb, z ktorých 316 zostáva vo väzbe do súdneho procesu. Väčšina z nich čelí obvineniam súvisiacich s účasťou na protestoch.
Právnici zadržaných demonštrantov v stredu uviedli, že mnohí z nich zažili zneuctenie a zlé zaobchádzanie. Vláda sa k obvineniam zatiaľ nevyjadrila, avšak vo štvrtok turecká polícia vydala vyhlásenie, v ktorom označila tvrdenia o sexuálnom napadnutí zadržaných žien za "hanebné ohováranie".
Napätie v krajine teda naďalej rastie a situácia v Turecku ostáva nejasná. Otázkou zostáva, ako sa bude režim ďalej vysporiadavať so silnejúcim odporom a či protesty povedú k väčším zmenám v krajine.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies