Práve teraz
Cesta uzdravenia identity
Dokázať sám seba ľúbiť znamená robiť dobre svojmu mozgu
- 03.12
- 11:16
Ľudský mozog je jedným z najfascinujúcejších výtvorov, najzložitejších a najdokonalejších mechanizmov, aké v prírode existujú. Nečudo, že existuje okolo neho celá veda a naše poznanie o ňom ani zďaleka nie je konečné...
5 lží, ktoré nám bránia v tom najlepšom od Boha
- 30.11
- 12:30
Ak by sme žili naozaj podľa toho, ako nás stvoril a vidí Boh, často by naše životy vyzerali úplne inak. Tak často sa uspokojíme s menším, vzdáme sa alebo sa ani neobťažujeme modliť za túžby nášho srdca, pretože sme uväznení v klamstvách, ktoré nám bránia v živote, aký si pre nás predstavuje Boh.
Trpíte vo vzťahu s chorým človekom? Možno aj vašou diagnózou je „spoluzávislosť“
- 23.11
- 12:00
Stalo sa vám, alebo poznáte niekoho vo vašom okolí, kto všetku svoju životnú energiu vložil do vylievania alkoholu do umývadla, aby ochránil a „manažoval“ život partnera – alkoholika? Ukrývali ste všemožne a poctivo drogy pred členom rodiny, ktorý ich užíval?
10 dôvodov, prečo si pestovať sebalásku
- 03.11
- 12:00
V dnešnom svete je ťažké udržať si rovnováhu medzi zdravou sebaláskou a egocentrizmom. Na jednej strane je bezpodmienečné prijatie a podpora samého seba nevyhnutným predpokladom pre zdravý a úspešný život. No zároveň vieme, že nie je správne myslieť iba na seba, byť bezohľadní.
Ako uvoľniť emócie, ktoré sa nám zasekli v tele a srdci
- 27.10
- 12:00
Sme emocionálne bytosti a narodili sme sa, aby sme svoje emócie vyjadrovali slobodne a otvorene. Mnohí z nás sa však niekde na ceste životom naučili potláčať emócie, najmä tie, ktoré sa považujú za "negatívne", aby sme zapadli, získali lásku a boli akceptovaní.
Prečo a ako si stanoviť svoje osobné hranice
- 25.10
- 18:30
Pre budovanie a udržiavanie zdravých vzťahov je důležité a kľúčové pochopiť, ako si stanoviť osobné hranice.
Prečo by ste mali randiť sami so sebou
- 24.10
- 17:00
Nie je to o sebectve, ani o samotárstve. Dôležitosť randenia osamote dnes zdôrazňujú odborníci v mnohých oblastiach psychológie, terapie, životného štýlu.
7 kľúčových znakov, že vaše vnútorné dieťa je zranené
- 20.10
- 12:00
Vaše "vnútorné dieťa" môže mať obrovský vplyv na váš život. Zistite, ako sa spojiť s touto mladšou časťou seba samého a vyliečiť všetky bolesti a traumy z minulosti.
Vražda duše? Tu je 10 príznakov, ktoré svedčia o tomto stave
- 11.10
- 17:00
Vedeli ste, že aj dušu možno zavraždiť? Je to stav, keď je dieťa zbavené svojej vlastnej identity, autentickosti, schopnosti prežívať radosť zo života, vnútornú slobodu...
Dôležitosť každodenných drobných krokov vo vašom živote
- 09.10
- 13:00
Aj vy ste sa ocitli v pasci frustrácie, šedi života, kedy sa vám zdá, že nič nemá význam, všetko je márne, všetci ostatní sú oveľa ďalej, sú na tom lepšie, ich životy majú oveľa väčšiu cenu, sú radostnejšie, plnšie...?
Ako skrotiť našu divokú myseľ, aby nám naozaj slúžila?
- 07.10
- 11:00
Denne nám mysľou presvištia desaťtisíce myšlienok. Pozitívne, inovatívne, upokojujúce, prinášajúce riešenia, ale aj také, ktoré nás „chcú dať dole“, vystrašiť, odradiť, oklamať.
Viete, čo je to "sval predstavivosti" a využívate ho?
- 04.10
- 15:00
Máte pod kontrolou svoje myšlienky a predstavy? Možno keby sme si uvedomovali, že akákoľvek, aj tá najbizarnejšia či najnevinnejšia myšlienka má vplyv na náš deň a celý život, dávali by sme si na stav našej mysle, myšlienok a predstáv oveľa väčší pozor.
Desať krokov, ktoré vás vyvedú z traumy z opustenia
- 23.09
- 11:00
Hoci sa o nej možno nehovorí tak často a mnohí ani nevedia, že ňou trpia, trauma z opustenia je jednou z najrozšírenejších civilizačných diagnóz, doslova svetovou pandémiou, ktorá si nevyberá na základe sociálneho postavenia, pohlavia, charakteru.
Boh má svoje dokonalé načasovanie pre všetko v tvojom živote
- 20.09
- 15:00
Vieš, prečo dnes ešte nemáš to všetko veľké, dobré, mocné, čo Boh v tebe vidí (veď On to do teba vložil, keď ťa zamýšľal a tvoril), to všetko, čo pre teba má, kam s tebou chce smerovať? Pretože ťa veľmi miluje!
Syndróm chronickej únavy – keď mozog je vo večnej pohotovosti
- 19.09
- 16:00
O chronickej únave sa hovorí v posledných desaťročiach veľa. Spája sa s rôznymi civilizačnými chorobami, pripisujeme ju syndrómu vyhorenosti, prepracovanosti, často ju považujeme za niečo ako dlhodobú preťaženosť na všetkých úrovniach organizmu.
Viete, ktorých je 12 základných potrieb každého človeka?
- 13.09
- 10:53
Každé dieťa, ktoré príde na tento svet, je stvorené tak, že potrebuje určitú potravu- fyzickú aj duševnú. Tá je nevyhnutná pre jeho zdravý a bezpečný vývoj tak, aby sa v dospelosti mohol stať vyváženou, stabilnou osobnosťou, schopnou čeliť rôznym situáciám každodenného života.
Ako sa dá bojovať s príšerou perfekcionizmu?
- 11.09
- 19:00
Máme radi perfektné veci. Chceme perfektné výsledky v robote, škole, skúške, túžime po perfektných dovolenkách, vzhľade, zážitkoch... Čo však, keď sa z prívlastku „perfektný“ stane naše väzenie, ktoré nás začne oberať o radosť, zdravie, pohodu a slobodu?
Pozor na slová! Nebuďme sami sebe zlými prorokmi
- 07.09
- 13:00
Možno sa to stalo aj vám. Zrazu ste došli do bodu, uvedomili ste si, že vám v živote celkom chýba radosť, ľahkosť, hravosť. Že sa neusmievate, netešíte, neočakávate od zajtrajšieho rána nič dobré...
Syndróm lúčneho koníka alebo - keď opustíme svoje sny
- 05.09
- 18:15
Venujme pozornosť vetám, výrokom, slovám, opakujúcim sa motívom, na ktoré reagujeme prudšie, citlivo, vyrušia nás ako bodnutie osou. Inými slovami – ktoré dokážu byť spúšťačmi nášho hnevu, vykoľajenia, úzkostí, nepokoja...
Syndróm zlomeného srdca - keď vaše srdce volá o pomoc a nový život
- 01.09
- 10:45
„Zlomilo mi to srdce!,“ hovoríme často v situáciách, keď sme z niečoho veľmi smutní, pociťujeme ľútosť, alebo aj pri ukončení vzťahu. Možno si pritom neuvedomujeme, že niečo ako „syndróm zlomeného srdca“ naozaj existuje, používa sa aj v medicíne a môže znamenať vážne ohrozenie nášho zdravia.
Poznáte tajomstvo dobrých návykov a ako ich vbudovať do svojich dní?
- 31.08
- 15:30
Možno máte už dlhšie pocit, že sa váš život neuberá dobrým smerom. Možno cítite, že stagnujete, prešľapujete na mieste, opakujú sa vo vašich dňoch rovnaké problémy, nepríjemnosti, prekážky...
Syndrómu vyhorenia čelia najmä ženy a mladí ľudia do 35 rokov
- 24.08
- 19:00
BRATISLAVA - V dnešnom rýchlo sa meniacom svete, kedy nároky na výkon a úspech neustále narastajú, sa pojem vyhorenie skloňuje čoraz viac. Už niekoľko rokov sledujeme nárast tlaku na jednotlivcov či nepriaznivé pracovné prostredie. Najmä tieto faktory, ale aj obdobie COVID-19, považujeme za zásadné spúšťače syndrómu vyhorenia, známeho aj ako burnout. Podľa najnovších štatistík predstavuje syndróm vyhorenia 8 % všetkých prípadov chorôb z povolania.
Kreativita zlepšuje náš život, bojuje proti demencii aj depresii
- 24.08
- 18:00
Túžite vo svojom živote po troche kreativity? Hovorí vám vaša intuícia, že by ste kreatívnym činnostiam mali vyhradiť viac času uprostred programu vašich dní? Potom vám hovorí správne...
Ako „prekábatiť“ svoje podvedomie a prepísať jeho vzorce tak, aby nám v živote pomáhalo
- 22.08
- 09:42
Na svet prichádzame v určitom slova zmysle ako nepopísaný list. Náš mozog a myseľ je pripravená absorbovať tisícky a tisícky poznatkov, skúseností, presvedčení.
Postarajte sa o svoje vnútorné dieťa
- 08.08
- 08:07
V psychológii uzdravovania z traumy termín „vnútorného dieťaťa“ znamená tú časť osobnosti, ktorej sme nedovolili vyrásť, ktorá v nejakom štádiu, v behu nejakých okolností utŕžila rany, nemohla byť vyjadrená, slobodná, bola zneužitá, potlačená.
Dovoľte vášmu mozgu a duši hrať sa, poďakujú sa vám za to!
- 03.08
- 08:18
V určitej fáze života ma Boh obklopil deťmi. Boli všade, v mojich dňoch, decká zo sídliska. Zvonili mi pod bránou, či nejdem so psami von, ťahali ma na výlety do lesa, prehovorili na work-out na našej ulici, kde som v bezpečí podvečerného stmievania skúšala všelijaké cviky a cítila sa odvážne, slobodne a radostne...
Žijete v rovnováhe? Toto sú znaky, že vám v živote možno niečo chýba
- 02.08
- 11:37
Jedným z najdôležitejších aspektov zdravého a spokojného života je dosiahnutie rovnováhy vo všetkých jeho zložkách. Ak niektorý aspekt v našom každodennom programe „pokrivkáva“, môže to spôsobiť vyhorenie, únavu, bolesti hlavy, úzkosti, permanentný stres...
Nuda je dobrá! Prečo je ničnerobenie dôležité pre náš mozog?
- 27.07
- 10:30
V knižnom aj filmovom megahite spred niekoľkých rokov „Jedz, modli sa a miluj!“ dostala hlavná hrdinka uprostred noci vo svojej posteli úzkosť z toho, kam smeruje jej život. Obrátila sa na Boha, nech jej pomôže, nech jej niečo povie, uteší, zasvieti na cestu. A do svojho zúfalstva začula tichý hlas: „Choď si ľahnúť, Liz...“
Ako budovať zdravú sebalásku? Ponúkame vám 5 cenných tipov od terapeuta
- 26.07
- 14:00
Nedostatok sebalásky môže ovplyvniť viacero oblastí nášho života. Odráža sa na našich vzťahoch, práci, ale aj na našom zdraví. Nezáleží na veku či pohlaví, mať pozitívny vzťah k sebe samému je nesmierne dôležité. Čo je sebaláska? Prečo s ňou ľudia čoraz viac bojujú a ako sa mať rád? Prinášame vám 5 jednoduchých krokov, ktoré vás privedú k sebaláske.
Vedeli ste o tom, že zmeny v mozgu nie sú nezvratné a môžete ho naučiť novým návykom?
- 20.07
- 09:59
Stojím na pódiu. Otváram ústa. Je to tu zas. Tá hrča v žalúdku aj v hrdle, ktorá mi hovorí – ´Ty nebudeš spievať!´ Ten zloduch, ktorý ma schytí pod krok a ziape – ´Kto si myslíš, že si ty, aby si tu stála??!!! Pozri sa na všetky tie páry očí, tie všetky len čakajú na to, aby ťa popravili, odsúdili, vysmiali a zakopali pod čiernu zem!´
Prečo si sabotujeme úspech a šťastie, alebo – vylov svoju zlatú mincu!
- 13.07
- 11:03
Mnohí ľudia majú pocit, že úspech im jednoducho uniká bez ohľadu na to, čo robia. Zdá sa, že sa snažíme, zdá sa, že robíme všetko správne. A predsa. Aj keď to vyzerá tak, že ideme tým správnym smerom a tentoraz sa to už musí podariť, skrátka to do seba napokon nezapadne...
Je vaše vnútorné dieťa šťastné? Metóda „reparenting“ nás učí, ako ho nasýtiť.
- 11.07
- 09:07
Vieme naozaj, čo práve v tejto chvíli naša duša, naše telo, naše vnútorné dieťa potrebuje? Možno by ste sa čudovali, ale častokrát v živote stagnujeme, máme opakujúce sa rovnaké problémy, či nedokážeme dosahovať žiadne ciele a sny práve preto, lebo sme nášmu vnútornému dieťaťu nedovolili vyrásť...
Aj vy sa radi porovnávate? Možno trpíte syndrómom falošnej viny
- 06.07
- 15:15
Aj vy to robíte? Vedome, či nevedome sa porovnávame s ľuďmi, ktorých obdivujeme, sledujeme, ale aj s takými, ktorých len letkom zachytíme niekde v húšti netu. S tými, ktorých milujeme aj s tými, s ktorými sa nemáme práve v láske? Hocikto, o kom sa píše, hovorí, známi, neznámi, najbližší....
Keď je choré celé naše „ja“ – ako súvisia autoimunitné choroby s toxickým vzťahmi?
- 05.07
- 14:00
Dnes existuje niekoľko desiatok diagnóz, spadajúcich do oblasti autoimunity. Mnohé z nich sú nie celkom prebádané, mnohé z nich sú konvenčnou medicínou ťažko liečiteľné, pred mnohými sa bezradne myká plecami.
Daj mi svoje emócie! – Prečo Boh potrebuje, aby sme boli autentickí?
- 02.07
- 18:00
Koľkí z nás – a možno si to ani neuvedomujeme – svoje emócie delíme na zlé a dobré, hodné a nehodné, tie, ktoré môžem priznať, prezentovať sa nimi, a naopak, tie, ktoré zakopem najhlbšie ako sa dá?...
Vedeli ste o tom, že fyzická aktivita zvyšuje vašu sebaúctu?
- 01.07
- 16:00
Vždy, keď som mala horšie alebo vyslovene zlé obdobie, vnútorný hlas, intuícia, božia múdrosť (nazvite to akokoľvek) ma vždy nabádala k jednému: Zdvihni sa a hýb sa! Choď do lesa, na prechádzku po pekných miestach. Prebehni sa, urob drepy, strečuj, tancuj, zahraj si s deckami na sídlisku futbal...
„Ale ja nechcem byť šťastný!“ – Môžeme sa stať závislí na smútku, nespokojnosti a utrpení?
- 26.06
- 17:00
Možno sa vám to zdá absurdné, ale je to naozaj tak, a potvrdzujú to aj posledné výskumy na poli psychológie, skúmania ľudských emócií, duše, vzťahov a správania. Pocity nespokojnosti, viny, nešťastia či smútku sa vedia usalašiť v našich životoch tak dobre a nadlho aj vďaka tomu, že nám prinášajú určitý pocit bezpečia a pohodlia. A naopak – z tejto dlhodobej pozície nám stav byť šťastný, radostný a plne vo svojej identite pripadá byť nebezpečný a ohrozujúci.
Čo nám hovorí Boh o našej skutočnej identite?...
- 12.06
- 15:34
Počula som jeden nádherný príbeh o tom, ako pastieri oviec v Keni prijali do stáda a začali vychovávať mláďa leva. Levíča videlo okolo seba odmala iba ovečky, ich život, a tak malá šelma prijala automaticky pravdu o tom, že aj ona je ovca. Levík sa podľa toho správal, mal také nároky na život, zvyklosti, dokonca splašene a bojazlivo utekal spolu s ostatnými ovečkami, keď sa zjavil predátor.
Vo väzení závislosti - viete, ako odzbrojiť manipulátorov a vzťahových predátorov?
- 11.06
- 18:00
Je to jedna z najťažších závislostí. Je rafinovaná, je často neviditeľná, dokáže obopínať dušu, srdce a život človeka ako obrovská chobotnica. Uberá nám postupne z našej vlastnej identity. Toľko, koľko ešte dovolíme...
Ako skrotiť svoju myseľ a detoxikovať mozog, aby sme boli šťastnejší a zdravší
- 11.06
- 11:34
Nedávno ma na mojej milovanej prechádzke lesom opäť prepadol ten známy hlas –hlas žalobcu, ktorý ma chcel znovu stiahnuť dolu, pokaziť mi deň, zastaviť a udupať pod čiernu zem.
Keď duša bolí – alebo ako sa oslobodiť z minulosti
- 06.06
- 08:00
Viete, čo všetko môže byť spôsobené „nestarostlivosťou“ o dušu? Možno si myslíme, že sme už noví ľudia. Pohli sme sa z nepriaznivých životných situácií, škodlivých vzťahov, boľavej minulosti, napravili nesprávne rozhodnutia. Zmenili sme náš život fyzicky, prakticky, hmatateľne, vysporiadali sme sa s tým chybným. A predsa...
Menej konať a viac byť – existuje protijed na syndróm vyhorenia?
- 02.06
- 17:30
Keď na mňa z poličky v kníhkupectve doslova zakričala kniha „Menej konať, viac byť“ Stanislavy Gajdošovej, bolo to stretnutie na prvý pohľad! Už len ten názov ma okamžite drapol za srdce, akoby mi v ňom niečo stislo. Akoby sa práve okolo mňa nastokrát rozzvučala ozvena refrénu môjho vlastného života...
Vedeli ste, že písanie denníku nás uzdravuje, robí chytrejšími a šťastnejšími?
- 28.05
- 15:00
V dnešnej dobe, keď je všetko na dotyk, na jedno ťuknutie, keď všetko visí na nete a kam sa pohneme, obklopuje nás hyper-smart vševedúca technológia, ktorá je pripravená urobiť všetko za nás, sa už nájde len pár staromódnych „čudákov“ a „bláznov“, ktorí si – čuduj sa svete - píšu denník!
Stavať si most k sebe – ako vyjsť z pekla toxických vzťahov
- 28.05
- 10:03
V čase rozjímania a tichého rozhovoru s Bohom mi ukázal ďalšiu podstatnú časť mozaiky zotavovania a jeden z výrazných prejavov človeka so skúsenosťami a traumami z manipulatívneho narcistického vzťahu. Vyjavil mi a pripomenul, prečo mi tak veľmi záleží, až lipnem na pár drobnostiach v mojom živote, ktoré sa ním ťahajú ako zlatá nitka, ktoré mi spôsobujú radosť, spokojnosť, utiekam sa k nim.
Cesta von z toxických vzťahov plných zneužívania existuje!
- 25.05
- 10:40
Je to jedna z najrozšírenejších epidémií súčasnosti. Nešíri sa vzduchom, ani kvapôčkovou infekciou. Vzniká za bránami našich domov, v súkromí obývačiek, v najskrytejších kútoch našich izieb. Deje sa medzi najbližšími – partnermi, rodičmi a deťmi, súrodencami, najlepšími priateľmi, zamilovanými, ale môže „kvitnúť“ aj na pracoviskách, v biznise.